Spotkanie - Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy
15 czerwca
2024
Wydarzenie
Serdecznie zapraszamy Państwa na wykład otwarty „Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy”. Wykład wygłosi dr hab. Tomasz Płonka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, autor i współautor ponad stu publikacji naukowych dotyczących głównie paleolitu i mezolitu – artykułów, rozdziałów w książkach i książek.
Termin: 15.06.2024, godz. 16:00
Tytuł: "Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy"
Prowadzący: dr hab. Tomasz Płonka, prof. UWr
Miejsce: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7, sala odczytowa (wejście od strony kościoła na Górce)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej
Wstęp wolny
Sztuka i kultura symboliczna nie była obca łowcom i zbieraczom w epoce kamienia. Charakterystyczne dla paleolitu było wykonywanie malowideł i rytów naskalnych, najczęściej w jaskiniach i schroniskach skalnych we Francji i Hiszpanii. Malując zazwyczaj zwierzęta, używano czerwonych i czarnych pigmentów i barwników na bazie hematytu, węgla i związków manganu.
Innymi przykładami ówczesnej sztuki są paleolityczne „Wenus”, czyli niewielkie figurki przedstawiające nagie kobiety wykonywane najczęściej z kamienia i kości słoniowej.
Natomiast w mezolicie sztuka często przejawiała się w postaci różnych wzorach rytych, wykonywanych na kościanych lub rogowych narzędziach oraz na zawieszkach bursztynowych.
dr hab. Tomasz Płonka, prof. UWr – archeolog, specjalista w zakresie archeologii paleolitu i mezolitu, oraz wykładowca akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół kultury symbolicznej starszej i środkowej epoki kamienia. Jest autorem i współautorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących głównie paleolitu i mezolitu – artykułów, rozdziałów w książkach i książek. Był kierownikiem i wykonawcą paru projektów naukowych oraz kierownikiem badań archeologicznych na kilkunastu stanowiskach.
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie, które zostało zainicjowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) we Francji. EDA obejmuje szereg wystaw, warsztatów, wykładów, pikników, sesji naukowych i innych wydarzeń, które mają za zadanie przybliżyć dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. Projekt rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, a od 2019 roku EDA realizowana jest również w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się 14, 15, 16 czerwca i obejmuje ponad sto wydarzeń w całej Polsce.
W tym roku ponownie nasze muzeum przyłącza się do inicjatywy. Podczas zeszłorocznych warsztatów przybliżyliśmy pracę archeologa, a teraz chcielibyśmy wprowadzić uczestników w czasy starszej i środkowej epoki kamienia, a przede wszystkim zapoznać z ówczesną sztuką. Z tej okazji zaprosiliśmy dra hab. Tomasza Płonkę, prof. UWr, do wygłoszenia prelekcji pt. „Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy”. Natomiast dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia” dla grup szkolnych i uczestników indywidualnych. Zapraszamy również do zwiedzania naszej stałej wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny”.
Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronatem honorowym jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Bożena Żelazowska. Patron medialny: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.
Więcej informacji o innych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach Archeologii