
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Wykład pt. Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu. 23 marca (czwartek) godz. 18:00, wygłosi: dr Aleksandra Starczewskiej-Wojnar.
Aleksandra Starczewska-Wojnar – doktor nauk humanistycznych, historyk-archiwista, regionalista i dydaktyk.
Kieruje Oddziałem Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Opolu. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych na terenie Opola. Współautorka strony internetowej Powstańcy Śląscy, która w 2019 roku uzyskała miano Wydarzenia Historycznego Roku w kategorii Edukacja i multimedia w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zainteresowania badawcze skupia na historii społecznej oraz funkcjonowaniu gmin wiejskich rejencji opolskiej w XIX i XX wieku. Autorka licznych publikacji dotyczących historii regionu m.in. Odciśnięta pamięć wspólnoty. Prawne i komunikatywne funkcje pieczęci gmin wiejskich na przykładzie zachodnich powiatów rejencji opolskiej (2020), redaktor Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu (2022) oraz współautorka “Ty bestya! Ty kamelo!” Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938) Wypisy źródłowe z akt sądów rozjemczych powiatu strzeleckiego przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu (2015).
23.03.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny
W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego?
Zobacz inne aktualności
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”
W pierwszą sobotę kwietnia (1.04.2023) skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”.
"Wielki Tydzien na wsi - zwyczaje i obyczaje", oprowadzanie tematyczne po wystawie "Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana"
Wielki Tydzień w tradycji ludowej na opolskiej wsi przybliży Państwu w trakcie oprowadzania tematycznego nasza etnograf, edukator Izabela Jasińska. Zapraszamy dzieci i dorosłych do głównego gmachu 2.04.2023 o godz. 15:00
Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe – kwiecień
W kwietniowe, sobotnie popołudnia do Muzeum wiosna zawita, będzie radośnie świątecznie, twórczo, a i z naturą będziemy za pan brat. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 na cykliczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe pt. „Sobotnie pogotowie twórcze”.
"Kwiaty kontra biżuteria" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono
Zapraszamy dorosłych miłośników natury i sztuki na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum na zielono - warsztaty plastyczno-florystyczne". Inspirując się portretami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego połączymy techniki florystyczne z jubilerskimi – zaprojektujemy i wykonamy roślinne dodatki do stroju. Kup bilet on-line.