Spotkanie - Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu

7 marca 2023 Wydarzenie
Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie czasowej Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta. Spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 18:00

plakat informacyjnt, wykła, logotypy historycznych cementowniWykład pt. Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu.  23 marca (czwartek) godz. 18:00, wygłosi: dr Aleksandra Starczewskiej-Wojnar.

Aleksandra Starczewska-Wojnar – doktor nauk humanistycznych, historyk-archiwista, regionalista i dydaktyk.
Kieruje Oddziałem Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Opolu. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych na terenie Opola. Współautorka strony internetowej Powstańcy Śląscy, która w 2019 roku uzyskała miano Wydarzenia Historycznego Roku w kategorii Edukacja i multimedia w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zainteresowania badawcze skupia na historii społecznej oraz funkcjonowaniu gmin wiejskich rejencji opolskiej w XIX i XX wieku. Autorka licznych publikacji dotyczących historii regionu m.in. Odciśnięta pamięć wspólnoty. Prawne i komunikatywne funkcje pieczęci gmin wiejskich na przykładzie zachodnich powiatów rejencji opolskiej (2020), redaktor Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu (2022) oraz współautorka “Ty bestya! Ty kamelo!” Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938) Wypisy źródłowe z akt sądów rozjemczych powiatu strzeleckiego przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu (2015).

23.03.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny

W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego?

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.