Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie - Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu

16 marca 2023 Wydarzenie
Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie czasowej Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta. Spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 18:00

plakat informacyjnt, wykła, logotypy historycznych cementowniWykład pt. Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu.  23 marca (czwartek) godz. 18:00, wygłosi: dr Aleksandra Starczewskiej-Wojnar.

Aleksandra Starczewska-Wojnar – doktor nauk humanistycznych, historyk-archiwista, regionalista i dydaktyk.
Kieruje Oddziałem Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Opolu. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych na terenie Opola. Współautorka strony internetowej Powstańcy Śląscy, która w 2019 roku uzyskała miano Wydarzenia Historycznego Roku w kategorii Edukacja i multimedia w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Zainteresowania badawcze skupia na historii społecznej oraz funkcjonowaniu gmin wiejskich rejencji opolskiej w XIX i XX wieku. Autorka licznych publikacji dotyczących historii regionu m.in. Odciśnięta pamięć wspólnoty. Prawne i komunikatywne funkcje pieczęci gmin wiejskich na przykładzie zachodnich powiatów rejencji opolskiej (2020), redaktor Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu (2022) oraz współautorka “Ty bestya! Ty kamelo!” Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938) Wypisy źródłowe z akt sądów rozjemczych powiatu strzeleckiego przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu (2015).

23.03.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny

W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego? 

Zobacz inne aktualności

„Żywa tradycja – warsztaty wielkanocne” – oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych

Nauczyciele, Opiekunowie! Od 24 lutego 2023 r. ruszają zapisy na wielkanocne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. O najważniejszych obrzędach i zwyczajach wielkanocnych na Śląsku dowiecie się w Muzeum Śląska Opolskiego już od 1 marca 2023 r. Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia o tematyce wielkanocnej. Uczestnicy zajęć edukacyjnych dowiedzą się, jak odróżnić kroszonkę od pisanki, co włożyć do wielkanocnego koszyka i co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Po prelekcji, zapoznaniu się z wystawą etnograficzną, zapraszamy na część warsztatową: każdy uczestnik samodzielnie przygotuje świąteczną dekorację.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.