Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spektakl w Kamienicy czynszowej

13 czerwca 2023 Wydarzenie
Zapraszamy 22.06 na specjalne oprowadzanie performatywne po Kamienicy czynszowej w ramach projektu Pralnia realizowanego wspólnie z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Udział w spektaklach jest bezpłatny.

To jest historia o domu.
O codzienności.
O codziennościach.
O – w tej codzienności – urokach.
O – w tej codzienności – szaleństwie.
O – w tej codzienności – przedmiotach.
O – w tej codzienności – ciasnocie.
O ludziach.

Kiedy ostatnio pytaliście kogoś, czym dla niego jest dom? Jakie przedmioty są dla niego ważne?

Członkowie grupy PRALNIA zapytali – babcię, przyjaciółkę, sąsiada, przechodnia, siebie. O to, czemu ktoś się tyle razy przeprowadzał. O to, czemu nigdy się nie przeprowadził. O to, czemu tak bardzo potrzebujemy mieć dom lub o to, czemu nas tak z miejsca na miejsce gna.

Odpowiedzi na te pytania zamieszkały w Kamienicy Czynszowej przy św. Wojciecha 9.

Grupa Twórcza PRALNIA zaprasza na premierę spektaklu mającego charakter oprowadzania performatywnego pt. „(nie)pokoje”.

Mieszkania Kamienicy Czynszowej – zamrożone, gotowe do użycia, a jednak muzealne wnętrza, postawiły nas przed pytaniem o to, co daje życie domowi, co daje życie przedmiotom. O pamięć przedmiotów.

Pochodzące z różnych domów przedmioty wypełniają przestrzeń muzeum znaczeniami. Zagęszczają ją. W tej gęstości poruszamy się my. Z jeszcze innymi przyniesionymi historiami.

PRALNIA to grupa twórcza działająca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego i Muzeum Śląska Opolskiego. Impuls teatralny i muzealny funkcjonują nierozłącznie w działaniach PRALNI. Zapraszając na „(nie)pokoje”, zapraszamy więc do teatru w muzeum, do performatywnego odbioru przestrzeni wystawienniczych.

Zapraszamy od kuchni.

Zapraszamy od drzwi do drzwi.

Od serca.

Do sedna.

Do domu.

występują: Emanuel Chaliński, Monika Cieloch, Patrycja Farys-Kawalec, Pola Gabryluk, Martyna Gajda, Eliza Jończyk, Kalina Kowcun, Anna Matczak, Mirosław Morawski, Paulina Sajda, Zuzanna Stańczyk, Elżbieta Stasiak

powołanie i prowadzenie grupy: Justyna Oleksy (TJK)

współpraca ze strony Muzeum Śląska Opolskiego: Patrycja Farys-Kawalec

współprowadzenie grupy: Paulina Sajda, Valeria Oleynikova

Termin:
22.06.2023 r.
godz.
18:30
20:30 
(brak wolnych miejsc)

Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.