Spacer z przewodnikiem do Cementownia Odra S.A. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta". LISTA ZAMKNIĘTA, KOLEJNY SPACER W CZERWCU

12 czerwca 2023 Wydarzenie
UWAGA! Miejsce zbiórki uczestników spaceru: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7, wejście od kościoła "na Górce", 17.06.2023, godz. 10:00. Spacer i oprowadzanie po Cementowni Odra S.A. Odkryj tajemnice białego złota i przemysłowego rozwoju Opola! Zapraszamy na spacer z przewodnikiem, który zabierze Cię w podróż po fabryce Cementownia Odra S.A., kamieniołomie Odra I ze ścieżką edukacyjną, która pokazuje walory geologiczno-paleontologiczne oraz przyrodnicze tego regionu, a także spacer po niezwykłych miejscach w mieście. Dowiedz się, jak cement wpłynął na kulturę i gospodarkę Opola, i poznaj jego niezwykłą historię. Czekamy na Ciebie!

logo wydarzenia

Zapraszamy mieszkańców Opola na fascynujący spacer z przewodnikiem, który zabierze nas w podróż przez historię miasta, w czasach gdy Opole zaczynało swoją drogę ku potędze i rozwojowi dzięki produkcji tzw. białego złota - cementu. Będziemy mieli okazję odwiedzić fabrykę Cementownia Opola S.A., która była kluczowym elementem rozwoju przemysłowego miasta, a także kamieniołom Odra I z piękną ścieżką edukacyjną, która pozwoli nam poznać tajniki produkcji cementu.
Nasz przewodnik poprowadzi nas również przez najciekawsze miejsca w mieście, takie jak Wzgórze Uniwersyteckie, które wypełniają galerie dzieł i rzeźby artystycznej, posągi, tablice, kolumny, obeliski, pomniki o znaczeniu kulturowym i historycznym oraz Park Nadodrzański, który jest nie tylko idealnym miejscem do wypoczynku i relaksu, ale i ukrywa perełkę małej architektury - popiersie Junony. Jego pierwowzór powstał w 1857 roku, w ramach promocji pierwszej opolskiej cementowni Friedricha Grundmanna, jako wierne odwzorowanie marmurowego posągu stojącego w Villi Ludovisi w Rzymie. XIX-wieczną rzeźbę wykonano z opolskiego cementu i wystawiono podczas światowej wystawy w Paryżu w 1867 r., gdzie zyskała uznanie.

Ta wspaniała podróż w czasie pozwoli nam poznać nie tylko historię miasta, ale także zrozumieć, jakie znaczenie miał przemysł cementowy dla rozwoju Opola i jak wpłynął na jego kulturę i gospodarkę. To wyjątkowa okazja na zwiedzenie fabryki Cementownia Odra S.A., poznanie tajników produkcji białego złota, które przyniosło ogromne korzyści dla mieszkańców miasta.

Zapraszamy więc wszystkich mieszkańców Opola na ten niezwykły spacer z przewodnikiem, który z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i pozwoli odkryć Opole na nowo!

Termin: 17.06. 2023, godz. 10:00

Udział bezpłatny.

Liczba uczestników: 25 os.

Przewidywane zakończenie spaceru ok godz. 15:00

Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 77 443 17 54 (Kasa Muzeum wt. - nd w godzinach pracy głównego gmachu Muzeum).

Rezerwacje telefoniczne przyjmowane są do: 15.06.2023 (do godz. 17:45)

*Ze względu na to, że w ramach spaceru wchodzić będziemy na teren fabryki Muzeum zobowiązane jest do  przekazania Cementowni Odra S.A. imiennej listy uczestników. Prosimy o przekazanie osobie przyjmującej telefoniczną rezerwację "imię i nazwisko" zgłaszanych osób/uczestników spaceru.

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!