Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze: Dożynki - Święto plonów - zajęcia edukacyjne dla dzieci

28 września 2024 Zajęcia dla osób indywidualnych
Zapraszamy na warsztaty „Dożynki - Święto plonów” w ramach „Sobotniego pogotowia twórczego” w Muzeum Śląska Opolskiego! Odkryj tradycje dożynkowe i weź udział w zajęciach edukacyjnych (teoretyczno-warsztatowych), które przybliżą obyczaje związane z najważniejszym świętem rolników. Spotkanie odbędzie się 28 września o godz. 12:00, prowadzi etnografka Izabela Jasińska.

logo wydarzeniaTermin: 28.09.2024, godz. 12:00
Tytuł: Dożynki - Święto plonów
Wiek: 6+
Koszt: 20 zł* KUP BILET ON-LINE LUB W KASIE MUZEUM (od wtorku do niedzieli w godz. pracy głównego gmachu)
* Opolska Karta Rodziny i Seniora oraz Karta Dużej Rodziny uprawnia do skorzystania z 50% zniżki.
* bilet na zajęcia terenowe/warsztaty uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w głównym gmachu muzeum. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych


Liczba uczestników: 15 os.
Prowadząca: Izabela Jasińska, Dzieł Edukacji Muzealnej
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7


Opis części teoretycznej:
W części teoretycznej warsztatów Izabela Jasińska, etnografka, przybliży uczestnikom bogatą historię i znaczenie dożynek – największego w roku święta gospodarskiego, obchodzonego po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. Dowiesz się, dlaczego dożynki były nazywane także Wieńcowem, od symbolicznego wieńca ze zbóż i kwiatów, oraz Okrężnem, od obyczaju obchodzenia pól po zebraniu zboża.


Opis części warsztatowej:
Część warsztatowa to praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie stworzyć ozdoby dożynkowe. Będzie to nie tylko okazja do twórczej zabawy, ale także możliwość głębszego zrozumienia i uczestnictwa w polskiej kulturze ludowej.

Każdy uczestnik będzie mógł wziąć ze sobą wykonane przez siebie dzieło jako pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia.

Zapraszamy!


Oprac. Izabela Jasińska


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.