Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00; BEZPŁATNE
15 czerwca
2024
Zajęcia dla osób indywidualnych
Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.
Termin: 15.06.2024, godz. 12:00
Tytuł: Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia
Prowadzący: Marta Tobiasz, Łukasz Urman, Bożena Trabuć, Dział Archeologiczny
Liczba uczestników: 15
Miejsce: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7
Wiek: 6+
Koszt: BEZPŁATNE. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna KASA MUZEUM tel.77 44 31 754 (wtorek- niedziela, w godzinach pracy głównego gmachu MŚO). Uwaga! 4-5.06 główny gmach nieczynny, proponujemy kontakt mailowy: edukacja@muzeum.opole.pl
Opis części teoretycznej:
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z przykładami malarstwa i rytów epoki kamienia występujących w jaskiniach i schroniskach skalnych. Pokażemy również jakich barwników używano i w jaki sposób tworzono sztukę.
Opis części warsztatowej:
W tej części dzieci będą miały możliwość wykonać różnymi naturalnymi pigmentami i farbami swoje własne malowidła na specjalnej ściance. Później będziemy tworzyć rysunki zwierząt paleolitycznych na wapiennych kamieniach lub kartkach, które będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
----------
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie, które zostało zainicjowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) we Francji. EDA obejmuje szereg wystaw, warsztatów, wykładów, pikników, sesji naukowych i innych wydarzeń, które mają za zadanie przybliżyć dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. Projekt rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, a od 2019 roku EDA realizowana jest również w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się 14, 15, 16 czerwca i obejmuje ponad sto wydarzeń w całej Polsce.
W tym roku ponownie nasze muzeum przyłącza się do inicjatywy. Podczas zeszłorocznych warsztatów przybliżyliśmy pracę archeologa, a teraz chcielibyśmy wprowadzić uczestników w czasy starszej i środkowej epoki kamienia, a przede wszystkim zapoznać z ówczesną sztuką. Z tej okazji zaprosiliśmy dra hab. Tomasza Płonkę, prof. UWr, do wygłoszenia prelekcji pt. „Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy”. Natomiast dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia” dla grup szkolnych i uczestników indywidualnych. Zapraszamy również do zwiedzania naszej stałej wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny”.
Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronatem honorowym jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Bożena Żelazowska. Patron medialny: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.
Więcej informacji o innych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach Archeologii (Home – Europe – European Archaeology Days (journees-archeologie.eu))
Oprac. Marta Tobiasz