Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00; BEZPŁATNE

15 czerwca 2024 Zajęcia dla osób indywidualnych
Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.

logo wydarzenie Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia dla dzieciTermin: 15.06.2024, godz. 12:00
Tytuł: Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia
Prowadzący: Marta Tobiasz, Łukasz Urman, Bożena Trabuć, Dział Archeologiczny
Liczba uczestników: 15
Miejsce: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7
Wiek: 6+
Koszt: BEZPŁATNE. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna KASA MUZEUM tel.77 44 31 754 (wtorek- niedziela, w godzinach pracy głównego gmachu MŚO). Uwaga! 4-5.06 główny gmach nieczynny, proponujemy kontakt mailowy: edukacja@muzeum.opole.pl

Opis części teoretycznej:
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z przykładami malarstwa i rytów epoki kamienia występujących w jaskiniach i schroniskach skalnych. Pokażemy również jakich barwników używano i w jaki sposób tworzono sztukę.

Opis części warsztatowej:
W tej części dzieci będą miały możliwość wykonać różnymi naturalnymi pigmentami i farbami swoje własne malowidła na specjalnej ściance. Później będziemy tworzyć rysunki zwierząt paleolitycznych na wapiennych kamieniach lub kartkach, które będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.

----------

Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie, które zostało zainicjowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) we Francji. EDA obejmuje szereg wystaw, warsztatów, wykładów, pikników, sesji naukowych i innych wydarzeń, które mają za zadanie przybliżyć dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. Projekt rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, a od 2019 roku EDA realizowana jest również w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się 14, 15, 16 czerwca i obejmuje ponad sto wydarzeń w całej Polsce.
W tym roku ponownie nasze muzeum przyłącza się do inicjatywy. Podczas zeszłorocznych warsztatów przybliżyliśmy pracę archeologa, a teraz chcielibyśmy wprowadzić uczestników w czasy starszej i środkowej epoki kamienia, a przede wszystkim zapoznać z ówczesną sztuką. Z tej okazji zaprosiliśmy dra hab. Tomasza Płonkę, prof. UWr, do wygłoszenia prelekcji pt. „Sztuka i świat symboliczny dawnych łowców i zbieraczy”. Natomiast dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia” dla grup szkolnych i uczestników indywidualnych. Zapraszamy również do zwiedzania naszej stałej wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny”.
Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronatem honorowym jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Bożena Żelazowska. Patron medialny: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.
Więcej informacji o innych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach Archeologii (Home – Europe – European Archaeology Days (journees-archeologie.eu))

Oprac. Marta Tobiasz

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.