Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze - wrzesień 2022 r.

9 września 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych: warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o muzealnych skarbach, które staną się inspiracją do twórczej pracy.

sobotnie pogotowie twórcze wrzesień 202210.09.2022 r. godz. 12:00 "Opolska moneta"

Miejsce: pracownia plastyczna w gmachu głównym Muzeum
Wstęp wolny
Wiek:
6-12 lat
Rezerwacja telefoniczna

Uczestnicy zajęć poznają historie pieniądza. Na te okazję specjalnie zostały wyjęte ze skarbca muzealnego medale śląskie z XX wieku, a opolscy numizmatycy udostępnili  swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów i książąt Polski.

W części praktycznej uczestnicy zaprojektują i wykonają własną monetę (ok. 60 min)

17.09.2022 r., godz. 12:00 "Łączy nas...pasja" (Europejskie Dni Dziedzictwa)

Miejsce: pracownia plastyczna w gmachu głównym Muzeum
Wstęp wolny
Zajęcia rodzinne, wiek 5+
Rezerwacja telefoniczna

„Źródłem więzi społecznych jest komunikacja, możliwość przekazywania myśli i wiedzy[…]”. Od od najdawniejszych czasów doskonalimy metody porozumiewania się na odległość za pomocą pisma, obrazu.

Potrzeba wyrażenia swoich myśli, spostrzeżeń, utrwalenia wspomnień narodziła w nas pasję do tworzenia wyjątkowych pocztówek, kartek, pamiętników, dzienników.

 Zapraszamy do muzealnej pracowni wszystkich pasjonatów scrapów, miłośników kolorowego papieru. Nasze myśli, spostrzeżenia, wspomnienia, a może i muzealne skarby zamkniemy w... exploding box.

24.09.2022, godz. 12:00 "Historie po fachu. Piernikarstwo"

Prowadzące: Anna Kornelia Jędrzejewska, Irena Zawadzka, Marcin Goetz  
Liczba uczestników: 12 osób
Czas trwania do 90 min.
Wstęp wolny
Rezerwacja telefoniczna (od 14.09.2022, od godz. 9.00)  - brak wolnych miejsc

Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na spotkanie ze słynnym smakołykiem. Na pewno nie zabraknie opowieści, ciekawostek o piernikarskim fachu,  jak również... korzennych wypieków! Zapraszamy na wydarzenie, w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym wyróżniają się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? Co wiemy o piernikarzach z Opola? Jak przygotować tradycyjny piernik figuralny wyciskamy z drewnianej formy? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia.

W trakcie spotkania będzie okazja do degustacji pierników, przygotowania aromatycznej mieszanki korzennej przyprawy i wypieku pierników figuralnych. Uczestniczyć w nim będzie piernikarz Marcin Goetz z piernikarni „Słodka Chatka” w Trzcińsku (woj. dolnośląskie) oraz  Irena Zawadzka – twórczyni ludowa z Opola. Spotkanie poprowadzi - Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w  Bydgoszczy, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika.


W ramach projektu:
"Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" to edukacyjny projekt mający na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historii dawnych zawodów oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, które były lub nadal są praktykowane na terenie miasta, a także ukazanie potencjału dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu. Punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną będzie historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków.

Materiały i narzędzia plastyczne zapewnia Muzeum. Wykonaną pracę uczestnicy zabierają ze sobą.

Warunek uczestnictwa: rezerwacje biletów warsztatowych:
- tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku Dział Edukacji w godz. od 7.30 do 14.30;; lub e-mailowo edukacja@muzeum.opole.pl
- tel. 77 443 17 54 od wtorku do piątku w godz. 14:30 - 16:45; sobota - niedziela w godz. 9:30 do 16:45; kasa Muzeum

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.