10.09.2022 r. godz. 12:00 "Opolska moneta"
Miejsce: pracownia plastyczna w gmachu głównym Muzeum
Wstęp wolny
Wiek: 6-12 lat
Rezerwacja telefoniczna
Uczestnicy zajęć poznają historie pieniądza. Na te okazję specjalnie zostały wyjęte ze skarbca muzealnego medale śląskie z XX wieku, a opolscy numizmatycy udostępnili swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów i książąt Polski.
W części praktycznej uczestnicy zaprojektują i wykonają własną monetę (ok. 60 min)
17.09.2022 r., godz. 12:00 "Łączy nas...pasja" (Europejskie Dni Dziedzictwa)
Miejsce: pracownia plastyczna w gmachu głównym Muzeum
Wstęp wolny
Zajęcia rodzinne, wiek 5+
Rezerwacja telefoniczna
„Źródłem więzi społecznych jest komunikacja, możliwość przekazywania myśli i wiedzy[…]”. Od od najdawniejszych czasów doskonalimy metody porozumiewania się na odległość za pomocą pisma, obrazu.
Potrzeba wyrażenia swoich myśli, spostrzeżeń, utrwalenia wspomnień narodziła w nas pasję do tworzenia wyjątkowych pocztówek, kartek, pamiętników, dzienników.
Zapraszamy do muzealnej pracowni wszystkich pasjonatów scrapów, miłośników kolorowego papieru. Nasze myśli, spostrzeżenia, wspomnienia, a może i muzealne skarby zamkniemy w... exploding box.
24.09.2022, godz. 12:00 "Historie po fachu. Piernikarstwo"
Prowadzące: Anna Kornelia Jędrzejewska, Irena Zawadzka, Marcin Goetz
Liczba uczestników: 12 osób
Czas trwania do 90 min.
Wstęp wolny
Rezerwacja telefoniczna (od 14.09.2022, od godz. 9.00) - brak wolnych miejsc
Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na spotkanie ze słynnym smakołykiem. Na pewno nie zabraknie opowieści, ciekawostek o piernikarskim fachu, jak również... korzennych wypieków! Zapraszamy na wydarzenie, w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym wyróżniają się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? Co wiemy o piernikarzach z Opola? Jak przygotować tradycyjny piernik figuralny wyciskamy z drewnianej formy? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia.
W trakcie spotkania będzie okazja do degustacji pierników, przygotowania aromatycznej mieszanki korzennej przyprawy i wypieku pierników figuralnych. Uczestniczyć w nim będzie piernikarz Marcin Goetz z piernikarni „Słodka Chatka” w Trzcińsku (woj. dolnośląskie) oraz Irena Zawadzka – twórczyni ludowa z Opola. Spotkanie poprowadzi - Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika.
W ramach projektu: "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" to edukacyjny projekt mający na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historii dawnych zawodów oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, które były lub nadal są praktykowane na terenie miasta, a także ukazanie potencjału dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu. Punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną będzie historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków.
Materiały i narzędzia plastyczne zapewnia Muzeum. Wykonaną pracę uczestnicy zabierają ze sobą.
Warunek uczestnictwa: rezerwacje biletów warsztatowych:
- tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku Dział Edukacji w godz. od 7.30 do 14.30;; lub e-mailowo edukacja@muzeum.opole.pl
- tel. 77 443 17 54 od wtorku do piątku w godz. 14:30 - 16:45; sobota - niedziela w godz. 9:30 do 16:45; kasa Muzeum