Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze - styczeń

2 stycznia 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy do udziału w sobotnich warsztatach plastycznych, połączonych z opowieściami o zbiorach muzealnych, lokalnych zwyczajach, które z pewnością staną się inspiracją do twórczego działania. Warsztaty realizowane będą w trzech blokach tematycznych:

08.01.2022, godz. 12:00 Czy zima sztuki się ima?
Czy artyści lubią malować zimę? Jakie są sposoby na odzwierciedlenie śnieżnej aury w sztuce? Motywem przewodnim zajęć będzie zagadnienie pejzażu. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z malarstwem krajobrazowym ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, w których istotną rolę odgrywa zimowa sceneria, a na koniec zaaranżują przestrzenny „zimowy” zakątek (diorama – kompozycja w szkle).
miejsce: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10


15.01.2022, Magia kartek, czyli kilka sposobów, by życzenia nabrały mocy.

Skąd się wziął zwyczaj wysyłania kartek i o czym mówi jego historia? Zapraszamy na warsztaty w czasie, których poznamy historię kartki okolicznościowej (krótka prezentacja multimedialna) oraz wykonamy kartki okolicznościowe 3D na Dzień Babci i Dzień Dziadka metodą scrapbookingu, w której nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne.

miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7


22.01.2022, godz. 12:00 Koła czasu

Po licznych obserwacjach człowiek zauważył, że czas zatacza koła, co pozwala na planowanie zadań i działań. Co było dalej ? Jak powstały zegary ? Czy wiemy, że o istnieniu zegarów słonecznych, ogniowych i wodnych ? Co nieco o czasie i zegarach będziemy mogli dowiedzieć się na zajęciach, które zwieńczone zostaną wykonaniem własnego czasomierza.

miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7


29.01.2022, godz. 12:00 Miś w Muzeum – o karnawale (nie tylko) na Śląsku Opolskim

Jak wyglądały dawniej obchody karnawału i skąd przywędrowały na Śląsk? Na czym polega obrzęd wodzenia niedźwiedzia? „Bohaterami” zajęć będą także karnawałowe maski weneckie – o ich formach i sposobach ozdabiania dowiemy się z krótkiej prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną. Teorię uzupełni ozdobienie własnej fantazyjnej maski karnawałowej wykonanej z papier-mâché (technika akryl, aplikacje, kolaż).

miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7


Spotkania odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić farbą.

Indywidualne spotkania dla dzieci w wieku 6-12 lat - godz. 12.00 (limit: 15 osób,
w warsztatach biorą udział dzieci bez opiekunów).  W wyjątkowych sytuacjach nie wykluczamy udziału dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunem.

bilet warsztatowy: 10 zł/dziecko


Rezerwacje biletów warsztatowych oraz godzin spotkań:
tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30

tel. 77 443 17 54 kasa Muzeum od wtorku do niedzieli w godz. 9:30 do 16:45
oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl
Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.