Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze -luty, godz.12:00

1 lutego 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy do udziału w sobotnich warsztatach plastycznych, połączonych z opowieściami o zbiorach muzealnych, lokalnych zwyczajach, które z pewnością staną się inspiracją do twórczego działania. Warsztaty realizowane będą w dwóch blokach tematycznych:

Sobotnie pogotowie twórcze - luty

19.02.2022, godz. 12:00 – Zostań czeladnikiem, kilka słów o dawnych cechach w Opolu, zajęcia teoretyczno-warsztatowe

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców osiemnastowiecznego Opola, aż do końca XVIII wieku było rzemiosło – z rękodzieła; przetwórczego utrzymywała się ponad połowa mieszkańców. Historię opolskich rzemieślników obrazuje sala, w której zgromadzone zostały przedmioty związane ze śląskim rzemiosłem cechowym, m.in.: skrzynie i lady, pieczęcie i dokumenty, tarcze trumienne, sztandary rzemieślnicze, ołtarze opolskich cechów tkackiego i szewskiego. Przedstawiono rozmaite wyroby: naczynia, klucze, kłódki, zawiasy, narzędzia (wśród nich m.in. okazały strug stolarski z 1726 roku).

Jakie były najpopularniejsze zawody w tamtym okresie w Opolu, jakie warunki musiał spełniać czeladnik zanim otrzymał certyfikat, jak funkcjonowały cechy rzemieślnicze i tym podobne tajemnice poznamy zajęciach „Zostań czeladnikiem. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu.”

Dobra organizacja czasu i pracy to klucz sukcesu nie tylko pracujących, ale także bardzo przydatne umiejętności w czasie nauki. Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani i musimy wykonywać coraz więcej zadań i pamiętać o wielu rzeczach. Żeby dobrze opracować harmonogram dnia i pamiętać o wszystkich czekających nas zadaniach, dobrze jest wspierać się notatnikiem, organizerem, który pomoże nad wszystkim zapanować. Wykonamy go w części warsztatowej spotkania.

26.02. 2022, godz. 12:00 – Śledzik- czyli jak obchodzimy ostatni dzień karnawału, zajęcia teoretyczno-warsztatowe

Ostatni dzień karnawału kojarzony jest z szaleńcza zabawa, bowiem zakańcza obrzędowość bożonarodzeniową. Przygotowuje nas do nowego okresu jakim będzie Wielki Post. Obchodom tego dnia towarzyszyły tańce hulanki i swawole również te kulinarne.

My zajmiemy się śledziem takim na niby, który w części warsztatowej ozdobimy (jest szansa, że zostanie złotą rybką ;) ).


Koszt 10zł/os., Indywidualne spotkania dla dzieci w wieku 6-14 lat - godz. 12.00.

Rezerwacje biletów warsztatowych:

tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30

tel. 77 443 17 54 kasa Muzeum od wtorku do niedzieli w godz. 9:30 do 16:45

oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl

prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

(Dzieci w wieku przedszkolnym – udział tylko pod opieką opiekuna/rodzica- udział opiekuna bezpłatny).


Spotkania odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić farbą.


Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.