
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Głównym źródłem utrzymania mieszkańców osiemnastowiecznego Opola, aż do końca XVIII wieku było rzemiosło – z rękodzieła; przetwórczego utrzymywała się ponad połowa mieszkańców. Historię opolskich rzemieślników obrazuje sala, w której zgromadzone zostały przedmioty związane ze śląskim rzemiosłem cechowym, m.in.: skrzynie i lady, pieczęcie i dokumenty, tarcze trumienne, sztandary rzemieślnicze, ołtarze opolskich cechów tkackiego i szewskiego. Przedstawiono rozmaite wyroby: naczynia, klucze, kłódki, zawiasy, narzędzia (wśród nich m.in. okazały strug stolarski z 1726 roku).
Jakie były najpopularniejsze zawody w tamtym okresie w Opolu, jakie warunki musiał spełniać czeladnik zanim otrzymał certyfikat, jak funkcjonowały cechy rzemieślnicze i tym podobne tajemnice poznamy zajęciach „Zostań czeladnikiem. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu.”
Dobra organizacja czasu i pracy to klucz sukcesu nie tylko pracujących, ale także bardzo przydatne umiejętności w czasie nauki. Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani i musimy wykonywać coraz więcej zadań i pamiętać o wielu rzeczach. Żeby dobrze opracować harmonogram dnia i pamiętać o wszystkich czekających nas zadaniach, dobrze jest wspierać się notatnikiem, organizerem, który pomoże nad wszystkim zapanować. Wykonamy go w części warsztatowej spotkania.
Ostatni dzień karnawału kojarzony jest z szaleńcza zabawa, bowiem zakańcza obrzędowość bożonarodzeniową. Przygotowuje nas do nowego okresu jakim będzie Wielki Post. Obchodom tego dnia towarzyszyły tańce hulanki i swawole również te kulinarne.
My zajmiemy się śledziem takim na niby, który w części warsztatowej ozdobimy (jest szansa, że zostanie złotą rybką ;) ).
Koszt 10zł/os., Indywidualne spotkania dla dzieci w wieku 6-14 lat - godz. 12.00.
Rezerwacje biletów warsztatowych:
tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30
tel. 77 443 17 54 kasa Muzeum od wtorku do niedzieli w godz. 9:30 do 16:45
oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl
prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej
miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
(Dzieci w wieku przedszkolnym – udział tylko pod opieką opiekuna/rodzica- udział opiekuna bezpłatny).
Spotkania odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić farbą.
Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole
Zobacz inne aktualności
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Wakacje w Muzeum - OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne
Przyrodnicze wakacje
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zajęć przyrodniczych. W każdy czwartek wakacji (lipiec, sierpień) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, a w ostatnią sobotę miesiąca (30.07; 27.08) na wyspę Bolko w Opolu - zajęcia edukacyjne o charakterze teoretyczno-terenowym.
Spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry św. Anny, 23.07.2022 r., godz. 10:00
Wiosna, wiosna ach to ty ... Zapraszamy na spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry Św. Anny. Trasy spacerów wieść będą urokliwymi ścieżkami Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.
Wycieczki rowerowe „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny
Zapraszamy osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas do udziału w wycieczkach rowerowych „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny”.