Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sobotnie pogotowie twórcze - czerwiec 2022, najbliższe spotkanie 25.06.2022 godz. 12:00

20 czerwca 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy do udziału w sobotnich zajęciach edukacyjnych: zajęcia plastyczne połączone z opowieściami o zbiorach muzealnych.

Sobotnie pogotowie twórcze

Czerwcowe zajęcia edukacyjne zrealizowane zostaną w czterech blokach tematycznych:
1.  „Truskawki z Matrycy”,
2. „Kolorową nitką malowane”,
3. „Plecenie i plątanie na kwietnej łące”,
4. „Dziennik podróży małych i dużych”.  • 25.06.2022, godz. 12:00 „Dziennik podróży małych i dużych”
    Jak wyglądały pierwsze podróże? Dlaczego podróżowano? Czym podróżowano? Jak przygotować się do podróży? Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w części teoretycznej spotkania w Kamienicy czynszowej. Następnie przejdziemy do twórczego działania w naszej pracowni. Jeśli mowa o podróżach, planach i wspomnieniach to potrzebny będzie dziennik podróży…zwłaszcza, że przed nami wakacje
    Dziennik podróży to album pełen zdjęć i wszelkiego rodzaju anegdot, podsumowujący najważniejsze wydarzenia z wakacji. Podczas podróży odkrywamy nowe miejsca, poznajemy nowe smaki, nowe dźwięki itp. To mnóstwo wspaniałych chwil, które warto zatrzymać przy sobie na dłużej.

Warunek uczestnictwa: rezerwacja telefoniczna:
- tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku Dział Edukacji w godz. od 7.30 do 14.30; lub e-mailowo:
edukacja@muzeum.opole.pl
- tel. 77 443 17 54 od wtorku do piątku w godz. 14:30 - 16:45; sobota - niedziela w godz. 9:30 do 16:45; kasa Muzeum

Wiek: 6-14 lat
Koszt:
10 zł - bilet warsztatowy dla uczestnika
Materiały i narzędzia plastyczne zapewnia Muzeum. Wykonaną pracę uczestnicy zabierają ze sobą.

Już za nami:
4.06.2022, godz. 12:00 „Truskawki z Matrycy” Grafika to jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Zależnie od funkcji rozróżniamy grafikę artystyczną zwaną też warsztatową oraz grafikę użytkową zwaną też stosowaną. Grafika artystyczna (warsztatowa) wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania odbitek — rycin, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Liczba odbitek uzyskanych z jednej płyty zależy od techniki.Więcej o tej sztuce plastycznej dowiecie się uczestnicząc w warsztatach linorytu. Tematem pracy wykonywanej w tej technice graficznej będzie ulubiony przez większość z nas owoc, będący wręcz symbolem czerwca… TRUSKAWKA.
11.06.2022, godz. 12:00 „Kolorową nitką malowane” Co to jest kilim? Kim jest dizajner? Spotkanie inspirowane wystawą czasową Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej, która jest autorką ponad 50 tkanin unikatowych oraz ponad 120 wzorów kilimów wykonanych dla Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. W kolekcji jej projektów znajdują się dywany-futrzaki, makaty, sumaki, tkaniny odzieżowe, poduszki, rękawiczki, tzw. stroje góralskie, a nawet damskie paski.W części praktycznej, twórczej wykonamy pracę z wykorzystaniem kolorowej wełny oraz sznurka.

18.06.2022, godz.12:00
„Plecenie i plątanie na kwietnej łące”Jak powstają nici i tkaniny? Co zioła z ogródka mają wspólnego z produkcją tkanin. Odpowiedzi na te pytania poszukamy na wystawie czasowej „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”, a w części praktycznej, twórczej spotkania każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie wykonać niewielki fragment kolorowej tkaniny.


Zachęcamy do obserwowania nas na Facebook Muzeum Śląska Opolskiego (@MuzeumOpole)
 Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.