Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Skrzypce do siania

1 marca 2025 Zabytek miesiąca
Idzie wiosna… Dlatego kolejnym zabytkiem prezentowanym w ramach cyklu wystaw: „Strzał w dziesiątkę. Zbiory muzeum w dziesięciu odsłonach" jest ręczny siewnik o poetyckiej nazwie „skrzypce do siania”, a na wystawie rozlega się śpiew skowronka.

Aż do XVIII wieku, kiedy to angielski agronom o nazwisku Jethro Tull, wynalazł rzędowy siewnik konny - powszechną metodą wysiewu roślin było sianie ręczne. Za pługiem szedł siewca niosący ziarno w fartuchu lub płachcie. Płachta siewna była niczym innym jak lnianym materiałem obwiązanym wokół ramienia, z drugim końcem przymocowanym do talii. Siewca, używając prawej ręki musiał, rzucając ziarno z każdym krokiem prawej nogi, przejść przez pole. Po dotarciu do końca przesuwał płachtę z nasieniem na prawą stronę ciała i w drodze powrotnej wysiewał ręką lewą. Rzucanie zawsze odbywało się szerokim ruchem, zsynchronizowanym z tempem chodzenia. Czasami, gdy nie szło się wyoraną bruzdą, na nawrotach umieszczano znaki, aby zapewnić przejście w prostej linii. Czasami, gdy obszar do obsiania był niewielki używano - zamiast płachty - koszyka o gęstym splocie np. z rogożyny

Sianie z płachty zastąpiło sianie z „wanki” (metalowego naczynia), a następnie zaczęto używać prostego urządzenia skrzypiec do siania, (niemiecka nazwa „Kleegeige”). Od połowy XIX wieku rozpowszechniło się ono nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych - pod nazwą „seed fiddle” (skrzypce nasienne). Jego nazwa związana jest z wyglądem lub funkcją urządzenia. Skrzypce - bo wykorzystują smyk jako napęd, słowo „Klee” (niem. koniczyna) - bo głównie stosowany do wysiewania koniczyny, rzepaku lub innych drobnych nasion.

Składa się z zasobnika, drążka z cięciwą (smyka) oraz metalowej tarczy. Użytkownik zawiesza na pasku pod lewym ramieniu zasobnik. Jest on często w kształcie nerki, aby urządzenie było dobrze dopasowane do ciała i nie utrudniało ruchów.

W górnej części pudło na jednym końcu jest zabezpieczone płóciennym rękawem, na drugim posiada przeszklony okrągły otwór do kontroli stanu ziarna. Siejący bierze w prawą dłoń uchwyt smyka i stawiając kolejne kroki zaczyna się przesuwać go tam i z powrotem. Skórzany pasek cięciwy owinięty jest wokół osi tarczy. Jego ruch powoduje obracanie się tarczy w dwóch kierunkach. Strumień ziarna wysypujący się z otworu skrzynki opada na tarczę i jest rozprowadzany przez siłę odśrodkową. Szybkość podawania ziarna, dostosowywana do długości kroku, była regulowana suwakiem z maksymalnie dziesięcioma różnymi ustawieniami. Metalowa opaska za tarczą zapobiegła rzucaniu nasion do tyłu. Dyski wcześniejszych modeli zostały wyposażone w cztery płetwy, ale późniejsze wersje miały sześć. Urządzenie jest stosunkowo proste w obsłudze, a rozrzut po obu stronach siejącego sprawiał, że można było obsiać w ciągu godziny dwa razy większą powierzchnię. Po wysianiu nasion obszar jest zagrabiany i walcowany.

W Stanach Zjednoczonych podobne ręczne siewniki rozpowszechniły się w poł. XIX wieku. Wykorzystywane je głównie do siania trawy i koniczyny, wiele z nich zostało sprowadzonych z Europy, jak na przykład marka "Aero" produkowana w Kilmarnock (Szkocja). W 1940 r. koszt takiego urządzenia to 27 szylingów i sześć pensów plus szyling za dostarczenie!

Używano również skrzynek do siania, w których obrót tarczy był uruchamiany przez mechanizm korbowy.

W Niemczech jeden z pierwszych modeli został zaprezentowany na „Wystawie niemieckich wyrobów przemysłowych i handlowych” w Monachium w 1854 roku.

Nasz egzemplarz to model „Iran” wyprodukowany w Niemczech ok. 1910 roku. Trafił do zbiorów MŚO w 1980 roku, dzięki zabiegom wykonanym w naszej Pracowni Konserwacji Zabytków możemy go Państwu pokazać.

Wyk. Niemcy, ok. 1910

nr inw. MŚO-E-1320

Wymiary: długość 90 cm, szer. 20 cm, wys. 27 cm


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.