Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową – Maria Bujakowa – podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. W latach 30. XX wieku organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych.
Ostatni raz prace Marii Bujakowej mogliśmy oglądać w 2001 roku na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja miała jeszcze dwie odsłony – w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w trakcie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od tego czasu – a więc od ponad dwóch dekad – jej prace pojawiały się sporadycznie na wystawach zbiorowych.
Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części – tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 19 marca 2022 roku. W jego ramach odbędzie się też wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie.
Wystawie towarzyszy publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne”, [kliknij i kup] wydana przez Muzeum Śląska Opolskiego w 2021 roku.
Wydarzenia towarzyszące:
- Wykład prof. Piotra Korduby, "Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie"
Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”:
- 14 maja (sobota), godz. 19.00 (Noc Muzeów)
- 11 czerwca (sobota), godz. 15.00
- 30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy
Już za nami:
26.05.2022 (czwartek), godz. 18:00, wykład Anny Demskiej z Muzeum Narodowe w Warszawie, Trudna dekada - polskie wzornictwo lat 1945-1955 - wykład Anny Demskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie
19 marca (sobota), godz. 14:30, wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie.
19 marca (sobota), godz. 16:00, uroczyste otwarcie wystawy"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej".
Zachęcamy do obserwowania profilu Marii Bujakowej na: FB MariaBujakowa oraz Muzeum Śląska Opolskiego