Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"

19 marca 2022
Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” to pierwsza od wielu lat, monograficzna wystawa poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku.
baner_f_gora_rzeczy_piekne baner_f_gora_rzeczy_piekne

Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową – Maria Bujakowa – podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. W latach 30. XX wieku organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych.

Ostatni raz prace Marii Bujakowej mogliśmy oglądać w 2001 roku na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja miała jeszcze dwie odsłony – w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w trakcie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od tego czasu – a więc od ponad dwóch dekad – jej prace pojawiały się sporadycznie na wystawach zbiorowych.

Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części – tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 19 marca 2022 roku. W jego ramach odbędzie się też wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie.

Wystawie towarzyszy publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne”, [kliknij i kup] wydana przez Muzeum Śląska Opolskiego w 2021 roku.

Wydarzenia towarzyszące:

  •  Wykład prof. Piotra Korduby, "Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie"Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”:

  • 14 maja (sobota), godz. 19.00 (Noc Muzeów)
  • 11 czerwca (sobota), godz. 15.00
  • 30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy

Już za nami:

26.05.2022 (czwartek), godz. 18:00, wykład Anny Demskiej z Muzeum Narodowe w Warszawie, Trudna dekada - polskie wzornictwo lat 1945-1955 - wykład Anny Demskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie
19 marca (sobota), godz. 14:30, wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie.
19 marca (sobota), godz. 16:00, uroczyste otwarcie wystawy"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej".

Zachęcamy do obserwowania profilu Marii Bujakowej na: FB MariaBujakowa oraz Muzeum Śląska Opolskiego

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.