Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rusza termomodernizacja muzeum, ale dla zwiedzających przygotowano niespodziankę.

24 listopada 2022 Ogłoszenie
Rozpoczęła się termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. W związku z tym wystawa historyczna jest zamknięta dla zwiedzających, ale za to na wystawie przyrodniczej pojawił się ponad 2-metrowy eksponat.

W minionym tygodniu Muzeum Śląska Opolskiego podpisało umowę z wyłonioną w drodze przetargu opolską firmą na termomodernizację budynków muzeum w Górze św. Anny. To początek dużej inwestycji, która zaplanowana jest na najbliższe lata.

- W Muzeum Czynu Powstańczego zostaną wykonane prace, których celem będzie przywrócenie historycznego charakteru Domu Polskiego oraz dostosowanie tego budynku oraz głównej sali wystawienniczej do współczesnych standardów oszczędności energetycznej. Stąd przeprowadzona zostanie termomodernizacja tych dwóch obiektów muzeum wraz z przebudową systemu grzewczego, systemu wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia. Dodatkowo zostanie poddana konserwacji mozaika Ryszarda Kowala – mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Koszt prac wyniesie niemalże 5 milionów zł. Termin zakończenia realizacji zadania to 30 czerwca 2023 r.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła przypomina, że to dopiero początek wielkiej inwestycji, którą zapowiedziano w ubiegłym roku. – Już podczas obchodów stulecia III Powstania Śląskiego zadeklarowaliśmy, jako zarząd województwa, że chcemy pozostawić trwałą pamiątkę po tych obchodach. Będzie nią nowa jakość na Górze Świętej Anny, czyli nowy budynek Muzeum Czynu Powstańczego, a właściwie cały kompleks Krainy Góry Świętej Anny – mówi marszałek.

W związku z rozpoczęciem robót budowlanych stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone i przeniesione do magazynów. Dla zwiedzających do zwiedzania pozostały wystawy przyrodnicze: „Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska” i „Ważki Opolszczyzny – od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej”.

- W związku z rozpoczęciem prac budowalnych i zamknięciem dla zwiedzających wystawy historycznej. W ramach rekompensaty przygotowaliśmy jednak niespodziankę. Mogę jedynie zdradzić, że do wystawy „Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska” dołączył całkiem nowy eksponat, którego wysokość wynosi aż 215 cm! Zapraszamy serdecznie do odwiedzania muzeum, zwłaszcza że cena biletu z powodu wyłączenia kilku wystaw została obniżona do symbolicznej złotówki – zachęca Piotr Zabłocki, kierownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Pełna informacja o godzinach otwarcia i cenach biletu do Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00

Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.

Zobacz

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.