Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Kasztanowiec pospolity

Kasztanowiec pospolity Aesculus hippocastanum

kolaż zdjęć, Kasztanowiec pospolity Aesculus hippocastanum
Rośnie w parkach i alejach. Został sprowadzony z południa Europy, dlatego najlepiej rośnie w miastach, gdzie nie doskwiera mu tak bardzo polska zima. Dożywa wieku 200 lat, dorastając do 20-30 m wysokości. Obecnie kasztanowiec jest wykorzystywany do produkcji leków np. na choroby żył. Drewno jest miękkie i mało wytrzymałe, dlatego produkuje się z niego tylko zapałki lub opakowania.

Korona: gęsta, owalna, podłużna lub kopulasta, a tworzące ją konary się zaczynają dość nisko na pniu. Pień często jest dość gruby i poskręcany.

Liście: złożone z kilku (5-7) podłużnych listków wyrastających z jednego punktu na ogonku, przypominające nieco rozpostartą dłoń.

Kwiaty: zebrane w stożkowate kwiatostany, u góry stożka znajdują się kwiaty męskie, a u dołu kwiaty żeńskie, pomiędzy nimi natomiast obupłciowe. Kwitnienie ma miejsce w maju. Zapylanie przez trzmiele i inne owady.

Owoce: kolczasta torebka, która pęka po dojrzeniu uwalniając nasiona w postaci znanych kasztanów. Nasiona kasztanowca to przysmak dzikich zwierząt, lecz dla nas są trujące. Z łupin owoców i kory dawniej wydobywano barwniki do farbowania wełny.

Kora: szarobrązowa, u starszych okazów łuszczy się nieregularnymi płatkami.


Bibliografia:

1. Zarawska P. , „Rozpoznaję drzewa”, Warszawa 2021.

2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl  

4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.