Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy Quercus robur

kolaż zdjęć, Dąb szypułkowy

Drzewo występujące w lasach i parkach całego kraju (oprócz najwyższych gór). Potrafi dorosnąć do 38 m wysokości i przeżyć ponad 1000 lat. Las składający się głównie z dębów nazywamy dębiną lub dąbrową. Drewno dębowe jest cennym surowcem wykorzystywanym w przemyśle meblarskim.

Korona: szeroka, nieregularna w kształcie, z rozłożystymi konarami. U dębów rosnących samotnie rozgałęzienia pnia zaczynają się już na wysokości 2-3 metrów. W lasach drzewa te mają dłuższe i smuklejsze pnie.

Liście: wyrastają w kępkach na krótkich ogonkach liściowych. Z wierzchu ciemnozielone, a od spodu żółtawe. Jesienią brązowe.

Kwiaty: żeńskie są małe i niepozorne, natomiast męskie są zebrane w długie, zwisające kwiatostany w kolorze żółtym lub bladozielonym. Dąb kwitnie od kwietnia do maja.

Owoce: żołędzie osadzone są na długich szypułkach (to jedna z cech odróżniająca go od dębu bezszypułkowego, który nie ma szypułek). Żołędzie dojrzewają we wrześniu oraz październiku i od razu spadają z drzewa, gdzie stają się pokarmem m.in. dla dzików, sójek, żołędnic, wiewiórek czy grubodziobów. W dawnych czasach ludzie suszyli je, prażyli i mielili po czym zaparzali niczym kawę.

Kora: bladoszara, brązowa, brunatna. U młodych roślin gładka, a z wiekiem pokrywa się podłużnymi bruzdami. Potrafi osiągać grubość nawet 15 cm. Od dawna była wykorzystywana do sporządzania leczniczych naparów i odwarów. 


Bibliografia:

1. Zarawska P. , Rozpoznaję drzewa, Warszawa 2021.

2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.