LEKCJE MUZEALNE:
(wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 10 zł/os, dla grup szkolnych do 25 osób.)
1. Zwierzęta w mitach i legendach
Opowieść przedstawiająca wierzenia dawnych Słowian poprzez przedstawienie postaci zwierzęcych w mitologii. Dowiemy się kim był bobak, kuk czy wilkołak oraz jakie zwierzęta były dla nich pierwowzorem.
2. Roślinne inwazje
Opowieść przedstawiająca problemy związane z występowaniem gatunków inwazyjnych, ich przemieszczaniem oraz negatywnymi skutkami dla flory Polski. Poznamy kilka gatunków stwarzających największe zagrożenie dla bioróżnorodności oraz te rośliny, które są bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka.
3. Zwierzęta na tacierzyńskim
Opowieść o rodzicielstwie w świecie przyrody. Przyjrzymy się obowiązkom zwierzęcych rodziców, skupiając się głównie na roli ojca w opiece nad potomstwem. Spośród omawianych gatunków wybierzemy TOP 3 najlepszych zwierzęcych tatusiów.
4. Jak nie dać się zjeść w świecie przyrody?
Opowieść o sposobach, metodach i taktykach stosowanych przez rośliny i zwierzęta chroniące je przez zjedzeniem. Dowiemy się czym różnią się kolce od cierni, czym jest mimikra, jak zbudowane jest poroże oraz czy najlepszą obroną jest atak.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE:
(krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe realizowane w Muzeum Śląska Opolskiego, czas trwania 60-90 minut, cena: 20 zł/os.).
1. Muzealne poszukiwania przyrody
Część teoretyczna zajęć ma postać spaceru w poszukiwaniu motywów zwierzęcych i roślinnych wśród eksponatów znajdujących na wystawach stałych Muzeum Śląska Opolskiego. W części warsztatowej wcielimy się w rolę artystów, by wykonać własny obraz inspirowany zaobserwowanymi wcześniej roślinami i zwierzętami.
2. Na tropie tropów
Zajęcia omawiające szeroko rozumiane ślady pozostawiane przez zwierzęta wskazujące na ich aktywność w terenie. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. W części warsztatowej każdy uczestnik rozłoży wypluwkę na części pierwsze, by dowiedzieć się co króluje w sowim menu.
3. Barwy i faktury w świecie przyrody
W trakcie zajęć przyjrzymy się uważnie różnorodności form, kształtów i barw występujących w przyrodzie. Dowiemy się dlaczego liście zmieniają barwy, jak wygląda liść złożony, jak bardzo różnorodna może być kora drzew, co się błyszczy w przyrodzie, a co jest matowe. W części warsztatowej każdy uczestnik ozdobi przyrodniczymi motywami drewnianą paletkę.
4. Nie taki wilk straszny jak go malują
Podczas części teoretycznej poszerzymy wiedzę o tych wyjątkowych zwierzętach, poddamy analizie bajkę o Czerwonym Kapturku, nauczymy się rozpoznawać ich tropy i ślady jakie zostawiają w terenie. Przyjrzymy się ich zwyczajom, życiu rodzinnym oraz skupimy się na roli jaką odgrywają w naszych lasach. W części warsztatowej będziemy ozdabiać ekologiczne torby wielokrotnego użytku w wilcze motywy.
ZAJĘCIA TERENOWE:
(zajęcia terenowe w postaci spacerów realizowane tylko w terenie, czas trwania ok. 90 minut, cena: 20 zł/os., opiekun/nauczyciel bezpłatnie, konieczność wcześniejszego zakupienia biletu w Kasie muzeum - Główny gmach, zajęcia realizowane w centrum Opola lub na wyspie Bolko).
1. Przyrodnicza wyprawa na wyspę Bolko
Zajęcia w formie spaceru przyrodniczego po wyspie Bolko, w celu przyjrzenia się bogactwu i różnorodności gatunkowej tego miejsca pod względem fauny i flory. Zajęcia zawierają różne formy aktywności i zabaw przyrodniczych.
2. Zwierzęta w mieście
Zajęcia w formie spaceru przyrodniczego po ścisłym centrum Opola wraz z obserwacjami zwierząt obecnych w mieście. Podczas zajęć będziemy ćwiczyć spostrzegawczość, rozwijać umiejętności obserwacyjne oraz uczyć się korzystania z lup, lornetek, kluczy i przewodników.
3. Rozkoduj drzewo
Zajęcia w formie spaceru dendrologicznego po Wyspie Bolko. Podczas wędrówki będziemy przemierzać trasę wyznaczoną na mapie, wzdłuż której czekać będą na nas kody do rozszyfrowania nazw konkretnych drzew. Nauczymy się rozpoznawania co najmniej 20 gatunków drzew.
Oprac. Agnieszka Mulawa