Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Przyrodnicze czwartki

9 sierpnia 2021 Wydarzenie
Dział Przyrody serdecznie zaprasza na zajęcia przyrodnicze z cyklu: „Przyrodnicze czwartki”, są one przeznaczone dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych oraz rodzin, które będą realizowane w Opolu

Plakat zajęć

Tematyka zajęć:

  • Dzień dobry, mówią bobry
    Z czego słyną bobry? Dlaczego nazywamy je wodnymi inżynierami? Jak kształtują otaczający je świat? Jak wygląda rok z życia bobra? Czy bóbr ma rodzeństwo? Kim był bobrowniczy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się z pierwszej części zajęć. Następnie w czasie warsztatów podejmiemy próbę rozwiązania konfliktów, które powstają na linii bóbr-człowiek. Wcielimy się w rolę „bobrzego oskarżyciela” oraz „bobrzego obrońcy”. Czy uda się dojść do porozumienia? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi. Na koniec i podsumowanie zajęć wyjdziemy na krótki spacer w poszukiwaniu bobrowych śladów w centrum Opola.

  • Rodzinna wyprawa na wyspę Bolko
    Zajęcia terenowe będą prowadzone w całości na wyspie Bolko. Tam podczas spaceru wcielimy się w bacznych obserwatorów otaczającej nas przyrody. Poznamy ciekawe drzewa, posłuchamy śpiewu ptaków, niektóre może uda nam się dojrzeć. Sprawdzimy jakie stworzenia żyją u naszych stóp. Zagramy w przyrodnicze memory, które przygotujemy sami w trakcie zajęć. Na koniec wykonamy własnoręcznie zdobiony lampion (prosimy o zabranie ze sobą małych słoików!).

  • Przyrodniczy obcokrajowiec
    Niektóre są z nami od bardzo dawna, a niektóre są z nami bardzo krótko. Niektóre pochodzą z dalekich krain, niektóre pochodzą tylko zza granicy. Niektóre są wysokie, a niektóre niskie. Niektóre są inwazyjne, a niektóre są chronione. Niektóre są bardzo niebezpieczne a niektóre są lecznicze. Chodzi oczywiście o rośliny. Ale nie wszystkie, a o te wyjątkowe, które nie są naszymi rodzimymi gatunkami. O tych roślinnych obcokrajowcach porozmawiamy i udamy się na ich poszukiwania podczas terenowych zajęć pt: „Przyrodniczy obcokrajowiec”. W czasie spaceru nie tylko poznamy obce gatunki ale też zbierzemy materiały na wykonanie wyklejanki będącej naszym wyobrażeniem przyrodniczego obcokrajowca. 

  • Co budują zwierzęta?
    Kopiec, nora, dziupla, gniazdo. Te hasła są wszystkich znane. Ale czy na pewno? Podczas tych zajęć przekonamy się, że gniazdo nie jedno na imię, że nora norze nierówna, a struktura plastra miodu jest wyjątkowa. Dowiemy się czym jest żeremie, czym barłóg, a czym gawra. Odpowiemy na pytanie czy tylko krety kopią podziemne tunele oraz dowiemy się jak funkcjonuje mrowisko. Poznamy znaczenie owadów zapylających oraz wykonamy dla nich prosty domek, który każdy będzie mógł zawiesić w przydomowym ogródku.

Terminy do wyboru: każdy czwartek lipca i sierpnia, w godzinach od 9:00 do 14:00.
Czas trwania zajęć: 1,5 h.
Cena: 10 zł/os.
Miejsce prowadzenia zajęć: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, 45-023 Opole oraz tereny zielone w centrum Opola. Dokładne miejsce zajęć terenowych podawane będzie przy zapisach.
Zapisy:
• mailowo: przyroda@muzeum.opole.pl (tylko potwierdzony mail jest gwarancją zapisania się na zajęcia)
• telefonicznie: 77 46 15 466, (w godz. od 7:30 do 15:00, od poniedziałku do piątku)

Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.