Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Przyrodnicze czwartki

9 sierpnia 2021 Wydarzenie
Dział Przyrody serdecznie zaprasza na zajęcia przyrodnicze z cyklu: „Przyrodnicze czwartki”, są one przeznaczone dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych oraz rodzin, które będą realizowane w Opolu

Plakat zajęć

Tematyka zajęć:

 • Dzień dobry, mówią bobry
  Z czego słyną bobry? Dlaczego nazywamy je wodnymi inżynierami? Jak kształtują otaczający je świat? Jak wygląda rok z życia bobra? Czy bóbr ma rodzeństwo? Kim był bobrowniczy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się z pierwszej części zajęć. Następnie w czasie warsztatów podejmiemy próbę rozwiązania konfliktów, które powstają na linii bóbr-człowiek. Wcielimy się w rolę „bobrzego oskarżyciela” oraz „bobrzego obrońcy”. Czy uda się dojść do porozumienia? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi. Na koniec i podsumowanie zajęć wyjdziemy na krótki spacer w poszukiwaniu bobrowych śladów w centrum Opola.

 • Rodzinna wyprawa na wyspę Bolko
  Zajęcia terenowe będą prowadzone w całości na wyspie Bolko. Tam podczas spaceru wcielimy się w bacznych obserwatorów otaczającej nas przyrody. Poznamy ciekawe drzewa, posłuchamy śpiewu ptaków, niektóre może uda nam się dojrzeć. Sprawdzimy jakie stworzenia żyją u naszych stóp. Zagramy w przyrodnicze memory, które przygotujemy sami w trakcie zajęć. Na koniec wykonamy własnoręcznie zdobiony lampion (prosimy o zabranie ze sobą małych słoików!).

 • Przyrodniczy obcokrajowiec
  Niektóre są z nami od bardzo dawna, a niektóre są z nami bardzo krótko. Niektóre pochodzą z dalekich krain, niektóre pochodzą tylko zza granicy. Niektóre są wysokie, a niektóre niskie. Niektóre są inwazyjne, a niektóre są chronione. Niektóre są bardzo niebezpieczne a niektóre są lecznicze. Chodzi oczywiście o rośliny. Ale nie wszystkie, a o te wyjątkowe, które nie są naszymi rodzimymi gatunkami. O tych roślinnych obcokrajowcach porozmawiamy i udamy się na ich poszukiwania podczas terenowych zajęć pt: „Przyrodniczy obcokrajowiec”. W czasie spaceru nie tylko poznamy obce gatunki ale też zbierzemy materiały na wykonanie wyklejanki będącej naszym wyobrażeniem przyrodniczego obcokrajowca. 

 • Co budują zwierzęta?
  Kopiec, nora, dziupla, gniazdo. Te hasła są wszystkich znane. Ale czy na pewno? Podczas tych zajęć przekonamy się, że gniazdo nie jedno na imię, że nora norze nierówna, a struktura plastra miodu jest wyjątkowa. Dowiemy się czym jest żeremie, czym barłóg, a czym gawra. Odpowiemy na pytanie czy tylko krety kopią podziemne tunele oraz dowiemy się jak funkcjonuje mrowisko. Poznamy znaczenie owadów zapylających oraz wykonamy dla nich prosty domek, który każdy będzie mógł zawiesić w przydomowym ogródku.

Terminy do wyboru: każdy czwartek lipca i sierpnia, w godzinach od 9:00 do 14:00.
Czas trwania zajęć: 1,5 h.
Cena: 10 zł/os.
Miejsce prowadzenia zajęć: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, 45-023 Opole oraz tereny zielone w centrum Opola. Dokładne miejsce zajęć terenowych podawane będzie przy zapisach.
Zapisy:
• mailowo: przyroda@muzeum.opole.pl (tylko potwierdzony mail jest gwarancją zapisania się na zajęcia)
• telefonicznie: 77 46 15 466, (w godz. od 7:30 do 15:00, od poniedziałku do piątku)

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.