Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Przyrodnicza oferta edukacyjna dla grup szkolnych i przedszkolnych realizowana w Muzeum Czynu Powstańczego

1 lutego 2025 Zajęcia edukacyjne Góra św. Anny
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną proponowaną przez Dział Przyrody. Zajęcia realizowane w Górze Św. Anny, Muzeum Czynu Powstańczego. Zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne kierujemy do grup szkolnych i przedszkolnych.

Termin realizacji: od wtorku do piątku
Miejsce: Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oddział Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Leśnicka 28
47-154 Góra Świętej Anny,

REZERWACJA ZAJĘĆ:
tel. 77 461 54 66; e-mail: oddzial@muzeum.opole.pl; e-mail: przyroda@muzeum.opole.pl


LEKCJE MUZEALNE:

(wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 20 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 25 osób). 

1. Tajemnice ptasich wędrówek

Wszystko o ptasich wędrówkach, rodzajach i przyczynach migracji, sposobach orientacji oraz
o rekordowych przelotach. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów ze zbiorów Działu Przyrody.

2. Ważki – zabójcy dwóch środowisk

Historia owadów, które dzięki licznym przystosowaniom skolonizowały dwa różne środowiska
i przeżyły na Ziemi ponad 300 mln lat. Możliwość przedłużenia zajęć o część warsztatową – kolorowanki/karty pracy na wystawie stacjonarnej.


3. Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka
 
Wykład dla dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych. 


4. Sowy w kulturze
Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kontekście ich występowania w opowieściach, legendach i symbolice. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody. 


5. Dzień dobry, mówią bobry
Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich działalności kształtującej siedliska wodne (o korzyściach dla środowiska jak i pojawiających się konfliktach z ludźmi). 


6. Mieszkańcy lasu
Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy. O tych aktywnych w ciąg dnia i nocnych markach, o tych pospolitych i rzadkich. Krótki wykład na temat cech pozwalających na ich łatwe rozpoznawanie. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody MŚO.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

(krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie lub stacjonarne w Muzeum Czynu Powstańczego, czas trwania 90-180 minut, cena: 20 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 15 osób).



1. Obrączkowanie główną metodą badania ptasich wędrówek
Zajęcia przybliżające tajniki obrączkowania ptaków, sposoby ich odłowu i wykonywania pomiarów. Warsztaty obejmują rozpoznawanie podstawowych gatunków ptaków najczęściej korzystających z przydomowych karmników. Zajęcia odbywają się w okresie od listopada do końca marca, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.

2. Zróbmy sobie zielnik
Zajęcia, na których można poznać zasady prawidłowego wykonania zielnika, własnoręcznie i w poprawny sposób zebrać okazy, wstępnie przygotować własny arkusz zielnikowy z etykietą. Jedyne zajęcia, podczas których można obejrzeć zabytkowe arkusze zielnikowe ze zbiorów Działu Przyrody. Zajęcia odbywają się od wiosny do jesieni.


3. Na tropie tropów czyli jak zostać przyrodniczym detektywem
Zajęcia omawiające szeroko rozumiane ślady pozostawiane przez zwierzęta, wskazujące na ich aktywność charakterystyczną dla danego gatunku. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. W części terenowej poszukiwanie śladów ukrytych wśród drzew. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody. 


4. Opowieści o sowach
Zajęcia poszerzające wiedzę o biologii i ekologii sów, umożliwiające poznanie ich tajemniczych zwyczajów i przystosowań do nocnego trybu życia. W części warsztatowej wykonanie analizy wypluwek, w celu sprawdzenia diety sów. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody. 


5. Przyrodniczy obcokrajowiec
Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej florze i faunie, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. W części terenowej poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w okolicy muzeum.


6. Bioróżnorodność – jak mam to rozumieć?
Zajęcia wyjaśniające czym jest bioróżnorodność, jak ją ograniczamy i jak możemy przyczynić się do jej ochrony. Po części teoretycznej wyjście w teren w poszukiwaniu bioróżnorodności oraz potencjalnych zagrożeń w najbliższym otoczeniu muzeum. 


7. Co budują zwierzęta?
Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.


8. Metody na chłody w świecie przyrody
Zajęcia omawiające sposoby zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwości pomocy zwierzętom w tym trudnym czasie oraz zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania ogniska (prowiant we własnym zakresie). Muzeum udostępnia dwa zestawy biesiadne (zestaw: stół i 2 ławy) oraz szpikulce (6 szt.).

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.