Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Przyroda z bliska. Wakacyjne piątki. Oferta dla grup zorganizowanych.

1 czerwca 2025 Zajęcia dla grup Opole
W każdy wakacyjny piątek zapraszamy grupy zorganizowane na przyrodniczą przygodę! Wybierz temat, formę zajęć (stacjonarną lub terenową) i poznaj fascynujący świat ptaków, pszczół, drzew, gleby, wody i dzikich zwierząt – z bliska, aktywnie i z pasją!

logo wydarzenia Przyroda z bliska. Wakacyjne piątkiInformacje organizacyjne:
Termin: lipiec - sierpień 2025 (wyłącznie w piątki)
Godziny: 9:30–14:00 (dokładna godzina do ustalenia przy rezerwacji)
Grupy zorganizowane (od 10 osób): półkolonie, świetlice, przedszkola
Czas trwania: ok. 60–90 minut
Koszt: 20 zł / uczestnik
* Bilet na zajęcia uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej i wystaw stałych w dniu realizacji zajęć
Opiekun / nauczyciel – wstęp bezpłatny

Wykonaną pracę dziecko zabiera ze sobą. Materiały zapewnia Muzeum.

Rezerwacje i informacje: Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761. Jeżeli nie odbieramy telefonu tzn. że prowadzimy zajęcia, napisz do nas: edukacja@muzeum.opole.pl

Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

(wejście od kościółka na Górce; dostęp dla osób z niepełnosprawnością od ul. Muzealnej)

________________________________________

Tematy do wyboru:

LIPEC 

1. „Ptaki – dziuplaki”

Część teoretyczna:

Okres wakacji to moment, w którym możemy więcej czasu poświęcić na obserwację ptaków. By to robić świadomie, trzeba dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Podczas części teoretycznej skupimy swoją uwagę, na tym jak obserwować ptaki, jakie narzędzia do tego wykorzystywać, gdzie i kiedy można je spotkać oraz na co zwracać szczególną uwagę. Opowiemy sobie też o kilku gatunkach ptaków gniazdujących w dziuplach. Poznamy ciekawe fakty z życia dzięcioła dużego, kowalika czy sóweczki.

Część warsztatowa:

Na zakończenie zajęć, każdy z uczestników ozdobi metodą decoupage i zabierze ze sobą jako pamiątkę z zajęć własnoręcznie przygotowaną pamiątkę w postaci sowy.

2. „Drzewo jak z bajki”

Część teoretyczna:

Lato to bardzo zielony czas w przyrodzie. Drzewa pokryte są już w pełni rozwiniętymi liśćmi. Podczas części teoretycznej przyjrzymy się bliżej budowie drzew, poznamy kilka ciekawostek z ich życia, dowiemy się, jakie są najstarsze oraz największe drzewa w Polsce. Nauczymy się rozpoznawać kilka pospolitych gatunków drzew tylko po ich liściach.

Część warsztatowa:

W części warsztatowej wykonamy drewnianą ozdobę w kształcie drzewa, na pamiątkę z przeprowadzonych zajęć.

3. „Woda pełna życia”

To zajęcia terenowe w pełni prowadzone nad Młynówką w centrum Opola. Będzie to przyrodnicza wyprawa, w której będziemy poznawać zwierzęta i rośliny żyjące w wodzie oraz te ściśle z nią związane.

Podczas zajęć:

• prowadzimy obserwacje przyrody z użyciem lup i specjalnych pojemników,

• używamy siatek oraz kluczy do oznaczania gatunków zwierząt i roślin,

• przyglądamy się bacznie wszystkiemu, co żyje w wodzie oraz uczymy się trudnych nazw,

• wypatrujemy ptaki i wsłuchujemy się w ich głosy.


SIERPIEŃ:

1. „W pszczelim świecie”

Część teoretyczna:

Co roku w dniu 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Podczas zajęć swoją uwagę skierujemy na te pożyteczne owady, z uwagi ich święta. Nie będziemy omawiać tylko pszczoły miodnej, jaką wszyscy znamy najlepiej, ale także porozmawiamy o gatunkach dzikich, na które często nie zwracamy uwagi. Poznamy sposoby pszczół na komunikację, przypomnimy sobie jakie korzyści mamy z ich obecności w naszym otoczeniu oraz obejrzymy pod lupą kilka błonkówek.

Część warsztatowa:

Na zakończenie zajęć uczestnicy stworzą własne prace plastyczne, przedstawiające drewniany plaster miodu, który może być zarówno ozdobą, jak i podporą dla kwiatów.

2. „Łoś super-ktoś”

Część teoretyczna:

Jak wygląda łoś i jak go odróżnić od jelenia? Nosi na głowie poroże czy rogi? Czym się odżywia oraz gdzie można go spotkać? Dlaczego lato to bardzo trudny okres dla łosi? Na te i inne pytania odpowiemy podczas teoretycznej części zajęć.

Część warsztatowa:

Po części teoretycznej uczestnicy wykonają obraz przedstawiający głowę łosia metodą „string-art” (malowanie gwoźdźmi oraz nićmi).

3. „Gleba to podstawa”

Gleba to mało doceniany a kluczowy element naszej przyrody. Podczas zajęć terenowych dowiemy jakie są rodzaje gleb w Polsce, w jaki sposób powstają i co im zagraża. Każdy stworzy swój własny, kieszonkowy profil glebowy. Poznamy również zależności między glebą a roślinnością oraz skupimy się na obserwacjach organizmów glebowych.


W piątki z lupą i wyobraźnią – przyroda jest w zasięgu ręki!


TEKST: A,M,/A,BD

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.