"Powstanie herbu Polski” - lekcja muzealna dla klas IV-VIII szkół podstawowych

9 listopada 2022 Zajęcia dla grup Opole
Dziś prawie każde dziecko wie czym jest "logo" - graficzny symbol wyróżniający jedną markę/firmę od innych. A czy współczesny uczeń wie, że w dawnych czasach podobną rolę dla rodów pełniły herby, pełne ukrytych znaczeń. Jaka symbolika się za nimi kryła? Czym jest heraldyka i jakie są jej zasady? Lekcja muzealna prowadzona z wykorzystaniem takich narzędzi jak: prezentacja, quiz, praca ze źródłem - eksponatami, elementami wystawy nie tylko urozmaici szkolny program, pozwoli uczniom spojrzeć na dane zagadnienia pod innym kątem, odnaleźć odpowiedzi w Muzeum.

plakat informacyjny, lekcja muzealna
Czy pamiętasz legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”, która próbuje wyjaśnić m.in. powstanie herbu Polski? Wyobraź sobie, że fakty historyczne opowiadają nam inną historię, która wiążę się z początkami państwa polskiego...

W trakcje zajęć uczniowie dowiedzą się o:
- symbolach narodowych
- jak powstały herby
- narodzinach heraldyki
- legendzie o „Lechu, Czechu i Rusie”
- powstaniu herbu Polski, gdzie swój udział mieli Piastowie śląscy.

Dodatkowo lekcję muzealną urozmaici:
- karta do gry,
- zabawa w muzealnych detektywów, których zadaniem będzie odnalezienie herbów w Muzeum.

KORZYŚCI LEKCJI MUZEALNEJ: uczeń kształtuje własny patriotyzm, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, rozbudza uwagę i ciekawość, ćwiczy logiczne myślenie, koncentrację oraz kreatywność, uczy się pracy w zespole.

Uczestnicy: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych

Koszt lekcji muzealnej:
- 50 zł od grupy/klasy (opiekun udział bezpłatny)
Zakup biletu na lekcję muzealną upoważnia do wstępu na stałą ekspozycję, na której prowadzone będą działania edukacyjne. W przypadku zwiedzania innych obiektów należy zakupić bilet grupowy 5 zł/os.

Zajęcia przeprowadzone zostaną w Sali Audiowizualnej oraz Sali Ekspozycyjnej (stała ekspozycja historyczna w Głównym gmachu)

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9:30 - 15:00.

Organizacja lekcji muzealnej:
•    Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego, Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761; e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl
•    Lekcje muzealne odbywają się przy eksponatach na wystawach stałych i czasowych w Muzeum.
•    Jeśli wybrany temat lekcji tego wymaga, należy przynieść własne przybory do pisania.
•    Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie.
•    Pracownik Muzeum oczekuje o wyznaczonej godzinie na grupy, które zamówiły lekcje muzealne, w holu Muzeum przy kasie (ul. Mały Rynek 7, wejście od strony kościoła "na Górce").
•    Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą być skrócone lub odwołane.
•    Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
•    W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
•    Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Śląska Opolskiego, obowiązuje Regulamin zwiedzania MŚO.

Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:

Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie:

Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz