Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Powstanie herbu Polski” - lekcja muzealna dla klas IV-VIII szkół podstawowych

9 listopada 2022 Zajęcia dla grup Opole
Dziś prawie każde dziecko wie czym jest "logo" - graficzny symbol wyróżniający jedną markę/firmę od innych. A czy współczesny uczeń wie, że w dawnych czasach podobną rolę dla rodów pełniły herby, pełne ukrytych znaczeń. Jaka symbolika się za nimi kryła? Czym jest heraldyka i jakie są jej zasady? Lekcja muzealna prowadzona z wykorzystaniem takich narzędzi jak: prezentacja, quiz, praca ze źródłem - eksponatami, elementami wystawy nie tylko urozmaici szkolny program, pozwoli uczniom spojrzeć na dane zagadnienia pod innym kątem, odnaleźć odpowiedzi w Muzeum.

plakat informacyjny, lekcja muzealna
Czy pamiętasz legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”, która próbuje wyjaśnić m.in. powstanie herbu Polski? Wyobraź sobie, że fakty historyczne opowiadają nam inną historię, która wiążę się z początkami państwa polskiego...

W trakcje zajęć uczniowie dowiedzą się o:
- symbolach narodowych
- jak powstały herby
- narodzinach heraldyki
- legendzie o „Lechu, Czechu i Rusie”
- powstaniu herbu Polski, gdzie swój udział mieli Piastowie śląscy.

Dodatkowo lekcję muzealną urozmaici:
- karta do gry,
- zabawa w muzealnych detektywów, których zadaniem będzie odnalezienie herbów w Muzeum.

KORZYŚCI LEKCJI MUZEALNEJ: uczeń kształtuje własny patriotyzm, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, rozbudza uwagę i ciekawość, ćwiczy logiczne myślenie, koncentrację oraz kreatywność, uczy się pracy w zespole.

Uczestnicy: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych

Koszt lekcji muzealnej:
- 50 zł od grupy/klasy (opiekun udział bezpłatny)
Zakup biletu na lekcję muzealną upoważnia do wstępu na stałą ekspozycję, na której prowadzone będą działania edukacyjne. W przypadku zwiedzania innych obiektów należy zakupić bilet grupowy 5 zł/os.

Zajęcia przeprowadzone zostaną w Sali Audiowizualnej oraz Sali Ekspozycyjnej (stała ekspozycja historyczna w Głównym gmachu)

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9:30 - 15:00.

Organizacja lekcji muzealnej:
•    Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego, Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761; e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl
•    Lekcje muzealne odbywają się przy eksponatach na wystawach stałych i czasowych w Muzeum.
•    Jeśli wybrany temat lekcji tego wymaga, należy przynieść własne przybory do pisania.
•    Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie.
•    Pracownik Muzeum oczekuje o wyznaczonej godzinie na grupy, które zamówiły lekcje muzealne, w holu Muzeum przy kasie (ul. Mały Rynek 7, wejście od strony kościoła "na Górce").
•    Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą być skrócone lub odwołane.
•    Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
•    W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
•    Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Śląska Opolskiego, obowiązuje Regulamin zwiedzania MŚO.


Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.