Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Portret w kapeluszu - Muzeum na zielono

6 października 2024 Wydarzenie
Przed nami kolejne spotkanie warsztatowe dla młodzieży i dorosłych z cyklu "Muzeum na zielono". Będzie kulturalnie, naturalnie – i jak zwykle, ekologicznie! Tym razem w roli głównej kapelusze.

Stanisław Rejchan, Portret kobiety z czerwonymi goździkami, tektura, akwarela, gwasz, 72 x 47 cm, ok.1900, w. MŚO
Tytuł:
Portret w kapeluszu
Termin: 6.10.2024, godz. 15:00

Prowadząca: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Koszt: 20 zł/os. bilety dostępne KUP ON-LINE lub muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona, 10 os.

Czas trwania:
ok.120 min.

Podobno nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane kapelusze… Od tych prostych słomkowych, chroniących przed słońcem, przez eleganckie wieczorowe, po ekstrawaganckie modele ozdobione piórami i kwiatami – nakrycia głowy mogą m.in. symbolizować status społeczny, być elementem mody lub też podkreślać indywidualny styl. Jako atrybut portretowanej przez artystę postaci kapelusz bywa także kluczem do interpretacji dzieła sztuki. Na przykładzie wybranych obrazów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego prześledzimy kapeluszową historię mody.

na zdjęciu inspiracja warsztatowa, ozdobiony kwiatmi kapeulsz
Co tym razem w części warsztatowej?
Roślinami minionego lata i jesieni udekorujemy filcowe fedory, na różne okazje i sposoby: eleganckie, nonszalanckie, minimalistyczne – na głowę, na ścianę... na drzwi?

Materiały do działań zapewnia organizator.



Fot. Stanisław Rejchan, Portret kobiety z czerwonymi goździkami, tektura, akwarela, gwasz, 72 x 47 cm, ok.1900, w. MŚO

Fot. Kapelusz - Inspiracja warsztatowa, Patrycja Farys-Kawalec


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.