Perfekcyjna gospodyni w Kamienicy czynszowej - tematyczne oprowadzanie, 20 marzec 2022 r., godz. 10:00, 13:00, 15:00

18 marca 2022 Wydarzenie
Zapraszamy na spotkanie z "Perfekcyjną gospodynią w Kamienicy czynszowej", która zdradzi tajemnice przedmiotów znajdujących się w kuchni.

Kamienica czynszowa nr 9 przy ul. św. Wojciecha w Opolu przeznaczona była początkowo dla klasy średniej opolskiego mieszczaństwa. Została zbudowana ok. 1893 r. i należała do rodziny Nowaków, gdzie na początku prowadzono pensjonat dla dziewcząt. Kolejnym właścicielem w latach 1902-1945 był Johann Nowak, który obok pod nr 7 mieszkał i prowadził piekarnię, a czynszówka stanowiła dla niego dodatkowy dochód.
W dwupiętrowej kamienicy mieściło się sześć mieszkań o powierzchni ok. 35 m 2 (po dwa na każdej kondygnacji), piwnica oraz poddasze.

Zwiedzając Kamienicę czynszową usłyszycie Państwo od naszej "Perfekcyjnej gospodyni" o roli gospodyń w prowadzeniu domu, a dokładnie w jego porządkowaniu na przestrzeni dziejów.

Podczas oprowadzania Wasza uwaga skierowana zostanie głównie na "serce mieszkań", czyli kuchnie, ponieważ tam dominowała gospodyni. W tych pomieszczeniach zlokalizowane są wybrane przedmioty, których historię poznacie, ponieważ służyły do pomocy w oporządzaniu mieszkania i nie tylko.

Tematyczne oprowadzanie w cenie biletu wstępu do Kamienicy czynszowej (10 zł, 6 zł) zaplanowane zostało na:

- 12-13.03.2022 r., godz. 10:00, 13:00, 15:00

- 15.03.2022 r., godz. 10:00, 13:00, 15:00

- 20.03.2022 r., godz. 10:00, 13:00, 15:00

- 23.03.2022 r., godz. 10:00, 13:00, 15:00

Zapraszamy.

Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!