Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Patriotyczny listopad 2021. Edukacyjnie i twórczo!

9 listopada 2021 Zajęcia dla grup Opole
Lekcje i warsztaty dla szkolnych grup zorganizowanych na miesiąc listopad

Patriotyczny listopad 2021

Lekcje i warsztaty dla szkolnych grup zorganizowanych

LISTOPAD 2021

gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7


„Powstanie herbu Polski”

- lekcja muzealno-warsztatowa dla szkół podstawowych*

Każdy z nas pamięta legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”, która próbuje wyjaśnić m.in. powstanie herbu Polski. Natomiast fakty historyczne opowiadają nam inną historię, która wiążę się z początkami państwa polskiego…

W trakcje zajęć uczniowie dowiedzą się o:

- symbolach narodowych: jakie wyróżniamy? gdzie możemy je zobaczyć?

- początkach herbu: o chorągwiach podczas bitew; o turniejach rycerskich

- narodzinach heraldyki: kim był herold ? prawo heraldyczne, elementy herbu

- legendzie o „Lechu, Czechu i Rusie”

- powstaniu herbu Polski, gdzie swój udział posiadali Piastowie śląscy

- kokardzie narodowej

Dodatkowo lekcję muzealną urozmaici:

- quiz, w którym to uczniowie wykorzystają nowo zdobytą wiedzę

- wykonanie kokardy narodowej na warsztatach plastycznych

- szukanie herbów podczas oprowadzania uczniów po wystawie historycznej

*lekcja muzealno-warsztatowa jest dostosowana dla wszystkich klas szkoły podstawowej

miejsce: Budynek główny, Mały Rynek 7,

dokładne terminy do uzgodnienia, czas trwania zajęć: do 60 min.

opłata: 10 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny) Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, pon. do pt. godz. 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761 / edukacja@muzeum.opole.pl


OFERTA EDUKACYJNA

02-26.11.2021 r.

Cykl zajęć teoretyczno-warsztatowych dla grup zorganizowanych

w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i wczesnoszkolnym (7-9 lat)

Tematy:

Z higieną za pan brat

O niezwykłych przedmiotach, pomagających naszym przodkom utrzymać czystość i dbać o higienę, a także o tym, jak wygląda kultowa pralka „Frania” dowiemy się podczas zajęć prowadzonych w muzealnej Kamienicy Czynszowej. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mieli możliwość ozdobienia drewnianego „chusteczkownika”, czyli niezbędnego jesienna porą pudełka na chusteczki higieniczne.

Starodruki – stare księgi

Cechuje je ręczne wytwarzanie wszystkich ich składników: papieru, typografii, ewentualnych ilustracji lub oprawy, właśnie takie zabytki będziemy gościć w naszym muzeum na wystawie czasowej z Biblioteki Pedagogicznej w Opolu. To jedyna okazja, aby je zobaczyć. Na kartach większości ksiąg gościły ekslibrisy - ozdobne znaki określające własność danego egzemplarza książki, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru lub jego inicjałem. Dzieci wykonają własny exlibris techniką graficzną.

W poszukiwaniu jesiennych kolorów

Zwiedzimy wystawę stałą „Galerię malarstwa XIX i XIX wieku”, i poszukamy dzieł wielkich artystów inspirowanych tą porą roku. W części praktycznej , każdy uczestnik zajęć będzie mógł wykonać pracę plastyczną – pokolorowanie jeżyka z pianki w dowolne kolory. Moduł będzie dostosowany do wieku dzieci.

miejsce: Budynek główny, Mały Rynek 7,

dokładne terminy do uzgodnienia, czas trwania zajęć: do 60 min.

opłata: 10 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny) Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, pon. do pt. godz. 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761 / edukacja@muzeum.opole.pl


Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.