Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Otwarcie wystawy poplenerowej "Śladami Jana Cybisa"

5 września 2024 Wydarzenie
Wystawa jest zwieńczeniem pleneru plastycznego zrealizowanego w dniach 14-16 maja 2024 roku w Domu Artysty w Głuchołazach przez Muzeum Śląska Opolskiego, w którym udział wzięła młodzież z Liceum Plastycznego w Opolu. Inicjatywa ma na celu popularyzację twórczości Jana Cybisa, ze szczególnym uwzględnieniem znakomitych akwarel i gwaszy, które artysta namalował podczas pobytu w Głuchołazach w lipcu 1966 roku.


Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu

zapraszają na otwarcie wystawy poplenerowej

„Śladami Jana Cybisa”

czwartek, 5 września 2024, godz. 14.30

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

Opole, ul. Ozimska 10

wstęp wolny

Zadanie finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego

Czas trwania wystawy: 5 – 28 września 2024 roku

Na zaproszenie Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i władz województwa opolskiego, z inicjatywy ówczesnego posła Ryszarda Hajduka, latem 1966 roku Jan Cybis odbył podróż po Śląsku Opolskim. Po raz pierwszy poznał wtedy bliżej rodzinne strony – Paczków, Otmuchów, Nysę, Racibórz, Opole, Górę św. Anny. Mieszkał w hotelu "Leśnym"w Głuchołazach, gdzie malował gwasze i akwarele z motywami pejzażowymi miasteczka i jego okolic. W tym czasie zapisał w swoim dzienniku „Moje głupie akwarele są najlepsze na razie ze wszystkiego, co robię. Pospieszne, tylko na odruch, łatwość szybko schnącej farby […] Toteż na ogół podobają się bardziej niż moje płótna”. Kilka prac pochodzących z tego cyklu znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego.

Jan Cybis (1897-1972) jest najwybitniejszym polskim malarzem urodzonym na terenie dzisiejszego województwa opolskiego i zarazem jednym z najważniejszych polskich artystów XX wieku. Muzeum Śląska Opolskiego posiada największą w Polsce muzealną kolekcję prac Cybisa, prowadzi także działalność upowszechnieniową i edukacyjną, mającą na celu promowanie sylwetki i twórczości tego wielkiego malarza.

Koordynacja: Patrycja Farys-Kawalec, Marta Podstawa-Boulkroune (Dział Sztuki MŚO)

Współpraca: Joanna Preuhs, Marek Przysiecki, dr Katarzyna Kubik (Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego
im. Jana Cybisa w Opolu), Joanna Krawczyk-Gluch (Dom Artysty w Głuchołazach, Fundacja Benevolens)

Aranżacja plastyczna wystawy: Bożena Trabuć

Osoby uczestniczące w plenerze: Oliwer Abramik, Paulina Bekiesch, Zuzanna Dec, Emilia Fyrgut, Zofia Gola, Oliwia Konop, Maria Kostrzewa, Magdalena Kowaczek, Lilianna Knychas, Marcus Kuźnicki, Inga Latała, Sonia Marusińska, Konstancja Piechura, Prodlik Sara, Marcel Rupowski, Maja Rzadkowska, Bianka Sosna, Zuzanna Stańczyk, Justyna Sudół, Sofiia Tashchilova, Roksana Żurawska, Marta Kurek, Oliwia Zajączkowska

Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.