Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Otwarcie nowej wystawy czasowej - Jan Cybis. Pejzaże. 10.12.2022 - 04.03.2023

13 grudnia 2022 Wystawy
13 grudnia 2022 minęło pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.

Jan Cybis - Głuchołazy - nad potokiem, 1966, gwasz, zbiory MŚO

Wystawa „Jan Cybis. Pejzaże” pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu. W swoich „Dziennikach” Cybis zapisał: „Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności.” Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.

Wyjścia w plener Cybis praktykował przez całą swoją twórczość, i w okresie studiów paryskich, i po powrocie do Polski, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów plenerowych ze studentami, jak i podczas prywatnych wypadów do przyjaciół, czy to podczas wakacyjnego wypoczynku. Miał miejsca ulubione, do których chętnie wracał i gdzie pracowało mu się bardzo dobrze, i z których przywoził wiele szkiców, akwareli, gwaszy. Już w zaciszu pracowni powstawały z nich potem olejne kompozycje.

Wystawa „Jan Cybis. Pejzaże” pokazuje część tych miejsc, między innymi szczególne bliskie sercu artysty nadmorskie miejscowości, ulubioną Sądecczyznę ze Starym Sączem, miejsce urodzenia Wróblin, Głuchołazy, które szkicował podczas podróży po Opolszczyźnie na zaproszenie władz regionu, czy wreszcie Warszawę, w której mieszkał po wojnie. Przeważają prace na papierze: szkice i akwarele, bo tych przy okazji pracy w plenerze powstawało bardzo dużo. Na ekspozycji przeważają prace powojenne, choć znalazły się i przykłady prac przedwojennych, z Francji, gdzie Cybis przebywał do 1931 roku, z Krzemieńca i Sapanowa, gdzie przebywał podczas wojny.

Wystawa "Jan Cybis. Pejzaże" to kolejna ekspozycja w cyklu wystawienniczym zatytułowanym „Sztuka polska XX wieku”, organizowanym w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w którym pokazujemy ciekawe i różnorodne oblicza polskiej sztuki minionego wieku. W większości ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, wzbogacona o obiekty ze zbiorów Jacka Cybisa, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Warszawy.


Jan Cybis. Pejzaże
10.12.2022 - 04.03.2023

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
ul. Ozimska 10

Wernisaż: 10 grudnia 2022 r. (sobota) godz. 16:00


Wystawa sfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego.


Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.