Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej: "Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"

31 sierpnia 2024 Wydarzenie
Zapraszamy serdecznie na finałowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca". To niepowtarzalna okazja aby zobaczyć, jak artysta postrzega i interpretuje życie wiejskie, przekształcając codzienne sceny w głęboko symboliczne i barwne dzieła sztuki. Już 31.08.2024, godz. 15:00 wstęp wolny, główny gmach Muzeum


Odkryj fascynujący świat Eugeniusza Marca podczas finałowego oprowadzania kuratorskiego po wystawie "Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca". 

Data i czas: 31.08.2024, godz. 15:00

Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego – główny gmach, ul. Mały Rynek 7

Wstęp wolny

Prowadzący: Małgorzata Goc, Piotr Grzelak, Kuratorzy wystawy, Dział Etnograficzny MŚO

Podczas oprowadzania uczestnicy będą mieli okazję zagłębić się w unikalny świat twórczości Marca, gdzie przyroda i człowiek są nierozerwalnie związani. Drzewa z twarzami, pszczoły robotnice karmiące swoją królową, oraz życie społeczne i religijne wsi odsłaniają przed widzem bogactwo symboli i metafor.

Odkryjemy wielowarstwowość prac Marca, które zarówno zachwycają swoją formą, jak i skłaniają do refleksji nad przedstawionymi tematami. Od narodzin, przez wesela, aż po głęboko zakorzenione w wierzeniach i mitach życie wsi, które staje się przestrzenią uniwersalnych opowieści o człowieczeństwie.

Z przyjemnością informujemy, że wystawa "Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca" zostanie przedłużona aż do 5 września 2024 roku. Na wielki finał przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę: spektakl teatralny, w którym główne role odgrywają kury i kogut. Inspiracją do tej teatralnej interpretacji było dzieło Sławomira Mrożka, co zapowiada humor i głębokie spojrzenie na codzienne życie.

Bilety na spektakl: bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Muzeum od 1.09.2024 [wkrótce poznasz szczegóły wydarzenia]

Oprac. Agnieszka Błażuk-Dworakowska



Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.