Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzanie tematyczne: "W obrębie murów miejskich: Odkrywanie historii Opola i okolic"

5 września 2023 Wydarzenie
Z okazji Opolskich Dni Turystyki zapraszamy na oprowadzanie tematyczne pt. „W obrębie murów miejskich: Odkrywanie historii Opola”. Ta wyjątkowa podróż w czasie pozwoli uczestnikom zgłębić nie tylko historię i znaczenie murów obronnych miasta Opola, ale również poznać historię innych miast położonych w województwie opolskim.

logo wydarzenie w tle fotografia fragment zabytkowych murów przy katedrze opolskiejTermin: 10.09.2023, godz. 15:00; 17.09.2023, godz. 15:00
Miejsce: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła "na Górce". Stała ekspozycja: Opole – gród, miasto, stolica regionu
Wstęp wolny
Liczba uczestników ograniczona: 20 osób (Chcesz mieć pewność miejsca, zadzwoń: Kasa Muzeum 77 443 17 54)
Bez ograniczenia wiekowego
Prowadząca: Stanisława Lamprycht, Przewodnik muzealny

Podczas oprowadzania, muzealna przewodnik przybliży uczestnikom historię murów obronnych, ich strategiczne znaczenie oraz rozwój architektoniczny. To jednak nie koniec – przewodnik przeniesie nas także w świat życia codziennego dawnych mieszkańców Opola. Poznamy zwyczaje, obowiązki oraz kulturę ludzi, którzy zamieszkiwali to miejsce wieki temu. Zobaczymy, jak spędzali swój czas, jakie budowle miały kluczowe znaczenie dla miasta i co działo się zarówno wewnątrz murów, jak i za nimi.
Obraz Opola w połowie XVIII wieku prezentuje makieta wykonana na podstawie grafiki Fryderyka Bernarda Wernera, która jest elementem stałej ekspozycji "Opole – gród, miasto, stolica regionu". Uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć wizualizację układu domów, kościołów oraz bram wjazdowych, które istniały w tamtych czasach. Ta wizualna podróż w czasie pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Ta wizualna podróż w czasie pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków.

Co czyni to oprowadzanie jeszcze bardziej wyjątkowym, to fakt, że muzealny przewodnik będzie się odnosiła nie tylko do historii Opola, ale także domury w Paczkowie innych miast położonych w województwie opolskim. To unikalna okazja, by porównać historię, zwyczaje i obyczaje różnych miejscowości, poznać ich wpływ na siebie oraz zrozumieć, jakie wydarzenia kształtowały ich losy.

Historia województwa opolskiego jest jak rozbudowana tkanina, w której każdy wątek, nić lub kształt reprezentuje różne wydarzenia, kultury, tradycje i osoby, które wpłynęły na jej kształtowanie, na przestrzeni wieków. Podczas oprowadzania "W obrębie murów miejskich: Odkrywanie historii Opola i okolic" uczestnicy będą mieli okazję odkrywać i rozplatać te wątki, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, jak województwo opolskie kształtowało się przez wieki.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii, architektury i kultury do udziału w oprowadzaniu tematycznym. To wyjątkowa szansa nie tylko na wgląd w przeszłość Opola, ale także na poznanie tkaniny historycznej województwa opolskiego i jego bogatego dziedzictwa. 

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 20-lecia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.