Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzanie tematyczne: „Patriotyzm, czyli co?”

12 listopada 2023 Wydarzenie
Zapraszamy Państwa do kolejnej wspólnej podróży w ramach niedzielnego oprowadzania tematycznego. Tematem w listopadzie będzie: „Patriotyzm, czyli co?”. Spotkanie będzie okazją, aby poznać historię, malarstwo i zwyczaje związane z tożsamością narodową i patriotyzmem. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym naprawdę jest patriotyzm, jak ewoluował na przestrzeni wieków i w jaki sposób może się przejawiać w dzisiejszym świecie.

logo wydarzeniaTermin: 12.11.2023, godz. 15:00
Miejsce: Główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”).
Wstęp wolny
Liczba uczestników ograniczona: 20 osób (Chcesz mieć pewność miejsca, zadzwoń: Kasa Muzeum 77 443 17 54)
Bez ograniczenia wiekowego. Zachęcamy do rodzinnego udziału.
Prowadząca: Stanisława Lamprycht, historyk, przewodnik muzealny
Czas trwania: 45 - 60 minut.

Rozpoczniemy naszą podróż odwiedzając stałą ekspozycję w Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wiecznego. Zwrócimy uwagę na motywy patriotyczne, symbole narodowe i przesłanie artystów związane z tematem patriotyzmu. Dzieła sztuki stanowią niezwykłą okazję do zrozumienia, jak różni twórcy interpretowali tę ważną wartość narodową.
Następnie przeniesiemy się na stałą wystawę etnograficzną, gdzie zagłębimy się w kulturę, tradycje i zwyczaje mieszkańców Śląska Opolskiego. Będziemy eksplorować różnorodność dziedzictwa kulturowego regionu i zrozumiemy, jak kultura wpływa na kształtowanie patriotyzmu oraz tożsamości regionalnej.
Oprowadzenie zakończymy na stałej wystawie historycznej, gdzie poznamy kluczowe wydarzenia i postaci z historii Śląska Opolskiego. To będzie doskonała okazja, aby zrozumieć, jak historia regionu wpłynęła na kształtowanie wartości patriotycznych i tożsamości narodowej.


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.