Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania", 25.06.2022 r., godz. 15:00

21 czerwca 2022 Wydarzenie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania", 25.06.2022 r., godz. 15:00. Prowadzenie Ewa Matuszczyk, Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawa jest kontrapunktem do prezentowanej w salach czasowych „Rzeczy pięknych. Tkaniny Marii Bujakowej”. Ekspozycja w sposób bardzo syntetyczny ukazuje to wszystko co poprzedzało tworzenie tych właśnie "rzeczy pięknych". Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystywał rośliny włókniste oraz przędzę pochodzenia zwierzęcego do produkcji tkanin odzieżowych i ozdobnych. Na przykładzie zabytków archeologicznych i etnograficznych ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego pokazujemy proces pozyskiwania surowca i jego wstępną obróbkę, przędzenie, barwienie, tkanie oraz gotowe wyroby.

Miejsce: Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu, gmach główny, Mały Rynek 7, wejście od kościoła "na górce"

Prowadzenie: Ewa Matuszczyk, Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Śląska Opolskiego

Termin: 25.06.2022 r., godz. 15:00
Wstęp wolny

Kolejne wydarzenia:

- prelekcja "A w konopiach strach..." 
   14 maja (sobota), godz. 20.00 (Noc Muzeów)
- oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania":
   25 czerwca (sobota), godz. 15.00 (Noc Kultury)
   30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy

Już za nami:
- 23.04.2022 r., godz. 15:00 - oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania". Prowadzący: Piotr Grzelak, Dział Etnograficzny MŚO
-  14 maja (sobota), godz. 20.00 (Noc Muzeów) prelekcja "A w konopiach strach..."
- 14 maja (sobota), godz. 21.30 (Noc Muzeów), Prowadzący: Łukasz Urman

Zachęcamy do obserwowania nas na Facebook Muzeum Śląska OpolskiegoZobacz inne aktualności

Góra zagadek. Gra przyrodniczo-historyczna w Górze Św. Anny

Mamy pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu poza domem. Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny" każdy wie, że to miejsce niezwykłe, idealne na przykład na... grę terenową, przyrodniczo-historyczną. Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego oraz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny zapraszają miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury do udziału w warsztatach przyrodniczo-historycznych „Góra zagadek”.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.