Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej", 9.04.2022 r., godz. 15:00

9 kwietnia 2022 Wydarzenie
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej". Prowadzenie dr Bogna Szafraniec. Wstęp bezpłatny

Maria Bujakowa (1901-1985) zajmuje ważne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku. Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową, podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. Jeszcze w latach 30. organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem (od 1962 roku Technikum Tkactwa Artystycznego) i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. W zakresie tkaniny artystycznej początkowo współpracowała z Mieczysławem Szymańskim, Michałem Byliną i Tadeuszem Brzozowskim, wykonując tkaniny według ich projektów. Od połowy lat sześćdziesiątych skoncentrowała się na indywidualnej, osobistej pracy twórczej. Była autorką ponad 50 tkanin unikatowych oraz ponad 120 wzorów kilimów wykonanych dla Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. Spis jej projektów uzupełniają dywany-futrzaki, makaty, sumaki, tkaniny odzieżowe, poduszki, rękawiczki, tzw. stroje góralskie, a nawet damskie paski.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin 9.04.2022 r., godz.: 15:00

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego (zbiórka przy kasie Muzeum), Mały Rynek 7

Prowadzenie: dr Bogna Szafraniec

Kolejne wydarzenia:

- oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej", 14.05.2022, godz. 18:30 (Noc Muzeów);
   11.06.2022, godz. 15:00; 30.07.2022, godz. 15:00
- wystawa towarzysząca "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania" [ kliknij i poznaj szczegóły] 19.03 - 30.07.2022

Zachęcamy do obserwowania nas na Facebook Muzeum Śląska Opolskiego, Facebook Maria Bujakowa

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.