Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech", 26.05.2023, godz. 15:00

24 maja 2023 Wydarzenie
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie to już tradycja naszego Muzeum, pozwala odbiorcom na zrozumienie wystawy, jej kontekstu, a także pozwala uzyskać pełen obraz, zgodny z intencjami organizatora wystawy. W imieniu kuratora wystawy zapraszamy 26.05.2023 r. (sobota) o godz. 15:00 na oprowadzanie po wystawie "W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech" .

plakat informacyjny, oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowejW Niemczech w granicach ukształtowanych po I wojnie światowej mieszkało około półtora miliona Polaków (na Śląsku około pół miliona). Interesy ówczesnej mniejszości polskiej w Niemczech reprezentował Związek Polaków w Niemczech założony 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie. Prowadząc szeroką działalność polityczną, kulturalną i gospodarczą pełnił rolę organizatora i przywódcy polskiej mniejszości narodowej. Do jego głównych zadań należała obrona praw ludności polskiej (obywateli niemieckich polskiej narodowości lub pochodzenia) i umacnianie polskiej świadomości narodowej.

Muzeum Śląska Opolskiego posiada w zbiorach dużą kolekcję materiałów związanych z działalnością Związku Polaków w Niemczech, przede wszystkim dokumentującą aktywność tej organizacji na terenie Śląska. Stanowią je różnego rodzaju: dokumenty, listy, fotografie, czasopisma, książki i broszury, druki informacyjne i propagandowe, odznaczenia i odznaki, sztandary.
Wśród nich są zbiory unikatowe: jedyny zachowany egzemplarz "Leksykonu Polactwa w Niemczech".

Kurator wystawy:
Witold Garbal, kierownik Działu Historycznego MŚO

Wstęp wolny
Miejsce: główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, wejście od kościoła "na Górce"

HARMONOGRAM OPROWADZAŃ KURATORSKICH:

18.03.2023 (SOBOTA), godz.. 15:00
03.05.2023 (ŚRODA), godz. 15:00
13.05.2023 (SOBOTA), godz.. 20:30
26.05.2023 (SOBOTA), godz.. 15:00Oprowadzanie: Witold Garbal

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!