Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech", 26.05.2023, godz. 15:00

24 maja 2023 Wydarzenie
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie to już tradycja naszego Muzeum, pozwala odbiorcom na zrozumienie wystawy, jej kontekstu, a także pozwala uzyskać pełen obraz, zgodny z intencjami organizatora wystawy. W imieniu kuratora wystawy zapraszamy 26.05.2023 r. (sobota) o godz. 15:00 na oprowadzanie po wystawie "W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech" .

plakat informacyjny, oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowejW Niemczech w granicach ukształtowanych po I wojnie światowej mieszkało około półtora miliona Polaków (na Śląsku około pół miliona). Interesy ówczesnej mniejszości polskiej w Niemczech reprezentował Związek Polaków w Niemczech założony 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie. Prowadząc szeroką działalność polityczną, kulturalną i gospodarczą pełnił rolę organizatora i przywódcy polskiej mniejszości narodowej. Do jego głównych zadań należała obrona praw ludności polskiej (obywateli niemieckich polskiej narodowości lub pochodzenia) i umacnianie polskiej świadomości narodowej.

Muzeum Śląska Opolskiego posiada w zbiorach dużą kolekcję materiałów związanych z działalnością Związku Polaków w Niemczech, przede wszystkim dokumentującą aktywność tej organizacji na terenie Śląska. Stanowią je różnego rodzaju: dokumenty, listy, fotografie, czasopisma, książki i broszury, druki informacyjne i propagandowe, odznaczenia i odznaki, sztandary.
Wśród nich są zbiory unikatowe: jedyny zachowany egzemplarz "Leksykonu Polactwa w Niemczech".

Kurator wystawy:
Witold Garbal, kierownik Działu Historycznego MŚO

Wstęp wolny
Miejsce: główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, wejście od kościoła "na Górce"


HARMONOGRAM OPROWADZAŃ KURATORSKICH:

18.03.2023 (SOBOTA), godz.. 15:00
Oprowadzanie: Witold Garbal
03.05.2023 (ŚRODA), godz. 15:00
Oprowadzanie: Witold Garbal
13.05.2023 (SOBOTA), godz.. 20:30
Oprowadzanie: Witold Garbal
26.05.2023 (SOBOTA), godz.. 15:00Oprowadzanie: Witold Garbal


Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.