Opolski Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego w fotografii Tadeusza Parceja

4 lutego 2010
Franciszek Starowieyski w latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, a następnie w ASP w Warszawie u Michała Byliny. Popularność zyskał w latach 60 dzięki serii plakatów teatralnych i filmowych.

Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralna i telewizyjną. Był twórca tzw. teatru Rysowania - publicznych pokazów wirtuozerii rysowania. Każdy spektakl był inny, jednak artysta przestrzegał pewnych stałych zasad: zawsze była naga modelka, zawsze też spektakl rozpoczynał się od wykreślenia pośrodku kompozycji koła (bez pomocy cyrkla, jedną ręką). Podobno często podczas Teatru Rysowania Starowieyski miał na sobie spodnie związane sznurem, z którego - jak twierdził odcięto wisielca.

Twórczość Franciszka Starowieyskiego cechowała fascynacja kobiecym ciałem o rubensowskich kształtach, zmysłowością, oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Kanadzie, USA.

Artysta fotografik Tadeusz Parcej uwiecznił Franciszka Starowieyskiego podczas opolskiego Teatru Rysowania. Fotoreportaż składa się z 30 prac.

Tadeusz Parcej
Urodzony w 1962 roku w Tarnowcu.

Absolwent Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarstwa w Opolu. Członek Stowarzyszenia Opolski Garaż Sztuki.

W latach: 1987 – 1996 związany z galerią Foto-Medium-Art we Wrocławiu,

1992 – 1999 fotograf w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu. Od początku lat 90. współpracował z prasą opolską. Obecnie w redakcji pisma „Indeks” Uniwersytetu Opolskiego. Swoje zdjęcia publikował w pismach artystycznych: Format, Exit, Sztuka, Dialog, Teatr oraz wydawnictwach książkowych: Franciszek Starowieyski, Śląsk Opolski. Zabytki i przyroda, Opole – miasto, Stadt, Town, Opole. 150 lat fotografii, Alma Mater Opoliensis, Opolskie kościoły drewniane.

Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych:

1992 – Odbite w … – Wrocław
    1996 – Sceny aktorskie – Opole, Brzeg