Opolski ETNOdizajn Sztuka ludowa na Opolszczyźnie - od analiz do dizajnu

26 listopada 2014
Ekspozycja była efektem projektu realizowanego przez stowarzyszenia: Kraina św. Anny i Brzeska Wieś Historyczna i Zamek Cieszyn, który miał na celu wypracowanie innowacyjnych projektów, wzbogacających ofertę i umacniających markę regionu Opolszczyzny.

Do udziału w projekcie zaproszono studentów Akade­mii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie oraz projektantów związanych z regionem Opolszczyzny. Pracowali oni pod nadzorem: dr Justyny Kucharczyk z ASP w Katowicach, prof. Marii Dziedzic i Anny Szwaji z ASP w Krakowie oraz Anny Zabdyrskiej z Uniwersy­tetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt rozpoczął się od przeprowadzania rekonesansu etnograficznego Opolszczyzny, analizy literatury i zasobów lokalnych muzeów. Najważniejszą rolę w procesie odegrało bezpośrednie zetknięcie projektantów z dorobkiem regionu i ważnymi dla niego ludźmi. Warsztatowe przećwiczenie umiejętności i technik miało zainspirować projektantów do podjęcia własnych prac projektowych. Zanurzeni w region, świadomi jego walorów kulturowych, młodzi projektanci zaprojektowali produkty, rozwiązania graficzne i usługi, które przedstawiają opolską sztukę ludową w innowa­cyjnym ujęciu.

Na wystawie zaprezentowano 17 różnorodnych projektów: są to produkty w bezpośredni sposób nawiązujące do tradycyjnych technologii i sposobów użycia (np. skrzynie, zestaw do samodzielnego haftu), poprzez projekty produktów budujących doświadczenia i pozytywne skojarzenia odbiorcy z regionem (gry planszowe, sentymentalny gołębnik, korony żniwne ? karmniki), aż do usług skierowanych dla turystów i mieszkańców (aplikacje mobilne, scenariusze lekcji i warsztatów, projekt festiwalu, wydrapywanie motywów graficznych na szklanych opakowaniach). Zadbano także o graficzne interpretacje regionalnych motywów, proponując logotypy marki „Opolskie”, czy wzory możliwe do wykorzystania w ozdabianiu przestrzeni.

wystawę przygotowali:

Stowarzyszenie Kraina św. Anny
Stowarzyszenie "Brzeska Wieś Historyczna"
Zamek Cieszyn