Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Opolska sieć mentorów edukacji kulturalnej - muzeum w sieci wyzwań


Logotypy projektu

Zadanie skupia się na podnoszeniu kompetencji opolskich kadr kultury i oświaty z zakresu edukacji kulturalnej, poprzez nowoczesne formy działań edukacyjno-animacyjnych realizowane w ramach dwóch edycji cyklu warsztatów inspirujących oraz projektowych (w 2024 i 2025 r.), a także wizyt studyjnych w innych placówkach wdrażających nieszablonowe programy edukacji kulturalnej. Uczestnicy projektu staną się w swoim środowisku mentorami edukacji kulturalnej (uzyskując statuetkę – Opolski Mentor edukacji kulturalnej), tworząc tym samym sieć specjalistów inspirujących innych animatorów i nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań z użyciem nowatorskich rozwiązań twórczych i artystycznych. Efektem projektu będzie wypracowanie przez uczestników scenariuszy działań w obszarze edukacji kulturalnej, które będą udostępnione na wolnych licencjach w internecie. Ponadto corocznie część spośród opracowanych scenariuszy zostanie zrealizowanych w formie działań pilotażowych. Dodatkowym atutem projektu będzie wypracowanie wytycznych do programu rozwoju edukacji kulturowej woj. opolskiego.

Opolska Sieć Mentorów Edukacji Kulturalnej - Scenariusze działań w obszarze edukacji kulturalnej

Poniższa publikacja jest efektem realizacji projektu Opolska Sieć Mentorów Edukacji Kulturalnej - Muzeum w Sieci Wyzwań. Materiały nieszablonowych zajęć z zakresu edukacji kulturalnej skierowanych do różnych grup odbiorców są gotowe do realizacji i udostępniane na wolnych licencjach elektronicznych. To źródło inspiracji dla innych osób działających w obszarze edukacji kulturalnej i nie tylko do podejmowania metod pracy pełnych twórczych działań, aktywnego uczestnictwa i współtworzenia, popularyzacji wypracowanych efektów działań opolskiej sieci mentorów edukacji kulturalnej.
Scenariusze działań w obszarze edukacji kulturalnej z wykorzystaniem form pobudzających kreatywność i aktywizujących twórczo uczestników, mających na celu podniesienie wśród uczestników poziomu kreatywności i aktywizacji twórczej w codziennej pracy animatora
i nauczyciela. Działania te są pilotażami pozwalającymi na przetestowanie wypracowanych wcześniej na wspólnych zajęciach scenariuszy realizacji konkretnych działań z obszaru edukacji kulturalnej skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym osoby o utrudnionym dostępie do kultury (m.in. seniorów, osób ze szczególnymi potrzebami, z niepełnosprawnościami, osób ze środowisk zagrożonych patologiami i ubóstwem, czy zamieszkujących tereny zdegradowane i rewitalizowane).

Wersja do pobrania w PDF

Patronat honorowy:

  • Wojewoda Opolski
  • Marszałek Województwa Opolskiego
  • Opolski Kurator Oświaty

Logotypy patronó honorowych


Patronat medialny:

Radio Opole, Radio Doxa, Opowiecie.info, O!Polska, Opolska360.pl, NTO,TVP 3

logotypy patronów medialnych projektu


Partnerzy Strategiczni:

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach, Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku, Fundacja Kultura bez barier, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu, Fundacja MenadżerKultury.pl, Kultura na Czasie Anna Rudnicka, Uniwersytet Opolski Wydział Nauk Społecznych – Instytut Historii

Logotypy partnrów projektu



Tablica informacyjna o projekcie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.