Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oferta edukacyjna Działu Przyrody

Oferta edukacyjna Działu Przyrody realizowana w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny (zajęcia odbywają się od wtorku do soboty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z panią Agnieszką Mulawą, tel. 77 46 15 466)


LEKCJE MUZEALNE:

(wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 10 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 25 osób).

1. „Tajemnice ptasich wędrówek”
Wszystko o ptasich wędrówkach, rodzajach i przyczynach migracji, sposobach orientacji oraz o rekordowych przelotach. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów ze zbiorów Działu Przyrody.

2. „Ważki – zabójcy dwóch środowisk”
Historia owadów, które dzięki licznym przystosowaniom skolonizowały dwa różne środowiska i przeżyły na Ziemi ponad 300 mln lat. Możliwość przedłużenia zajęć o część warsztatową – kolorowanki/karty pracy na wystawie stacjonarnej.

3. „Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka”
Wykład dla dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych.

4. „Sowy w kulturze”
Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kontekście ich występowania w opowieściach, legendach i symbolice. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody.

5. „Dzień dobry, mówią bobry”
Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich działalności kształtującej siedliska wodne (o korzyściach dla środowiska jak i pojawiających się konfliktach z ludźmi).

6. „Mieszkańcy lasu”
Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy. O tych aktywnych w ciąg dnia i nocnych markach, o tych pospolitych i rzadkich. Krótki wykład na temat cech pozwalających na ich łatwe rozpoznawanie. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody MŚO.


ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

(krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie lub stacjonarne w Muzeum Czynu Powstańczego, czas trwania 90-180 minut, cena: 10 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 15 osób).

1. „Obrączkowanie główną metodą badania ptasich wędrówek”
Zajęcia przybliżające tajniki obrączkowania ptaków, sposoby ich odłowu i wykonywania pomiarów. Warsztaty obejmują rozpoznawanie podstawowych gatunków ptaków najczęściej korzystających z przydomowych karmników. Zajęcia odbywają się w okresie od listopada do końca marca, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.

2. „Zróbmy sobie zielnik”

Zajęcia, na których można poznać zasady prawidłowego wykonania zielnika, własnoręcznie i w poprawny sposób zebrać okazy, wstępnie przygotować własny arkusz zielnikowy z etykietą. Jedyne zajęcia, podczas których można obejrzeć zabytkowe arkusze zielnikowe ze zbiorów Działu Przyrody. Zajęcia odbywają się od wiosny do jesieni.

3. „Na tropie tropów czyli jak zostać przyrodniczym detektywem”
Zajęcia omawiające szeroko rozumiane ślady pozostawiane przez zwierzęta, wskazujące na ich aktywność charakterystyczną dla danego gatunku. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. W części terenowej poszukiwanie śladów ukrytych wśród drzew. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

4. „Opowieści o sowach”
Zajęcia poszerzające wiedzę o biologii i ekologii sów, umożliwiające poznanie ich tajemniczych zwyczajów i przystosowań do nocnego trybu życia. W części warsztatowej wykonanie analizy wypluwek, w celu sprawdzenia diety sów. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody.

5. „Przyrodniczy obcokrajowiec”
Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej florze i faunie, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. W części terenowej poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w okolicy muzeum.

6. „Bioróżnorodność – jak mam to rozumieć?”
Zajęcia wyjaśniające czym jest bioróżnorodność, jak ją ograniczamy i jak możemy przyczynić się do jej ochrony. Po części teoretycznej wyjście w teren w poszukiwaniu bioróżnorodności oraz potencjalnych zagrożeń w najbliższym otoczeniu muzeum.

7. „Co budują zwierzęta?”
Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

8. „Metody na chłody w świecie przyrody”
Zajęcia omawiające sposoby zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwości pomocy zwierzętom w tym trudnym czasie oraz zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania ogniska (prowiant we własnym zakresie). Muzeum udostępnia dwa zestawy biesiadne (zestaw: stół i 2 ławy) oraz szpikulce (6 szt.).


Oferta edukacyjna Działu Przyrody realizowane
w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
(zajęcia odbywają się w piątki, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z panią Agnieszką Mulawą, tel. 77 46 15 466)


LEKCJE MUZEALNE:

(wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 10 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 25 osób.)

1. „Sowy w kulturze”
Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kulturze, opowieściach, legendach i symbolice.

2. „Mieszkańcy lasu”
Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy, także nocnych marków, których nie spotkamy w ciągu dnia. Omówione zostaną także charakterystyczne cechy pomagające rozróżnić gatunki ssaków na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne.

3. „Dzień dobry, mówią bobry”
Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich szerokim wachlarzu działań jako wodnych inżynierów (o korzyściach dla środowiska i pojawiających się konfliktach z ludźmi.

4. „Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka”

Wykład dla dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych.


ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

(krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie, całkowicie realizowane w terenie lub stacjonarne w Muzeum Śląska Opolskiego, czas trwania 90-180 minut, cena: 10 zł/os., dla osób indywidualnych i grup do 15 osób).

1. „Sowy, sówki i ich wypluwki”
Zajęcia poszerzające wiedzę o gatunkach sów występujących w Polsce, ich biologii, zachowaniach i przystosowaniach do trybu życia. W części praktycznej można przekonać się czym żywi się uszatka analizując jej wypluwki. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

2. „Co budują zwierzęta?”
Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

3. „Metody na chłody w świecie przyrody”
Zajęcia o sposobach zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwościach pomocy zwierzętom w trudnym czasie oraz zasadach prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia realizowane w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.


ZAJĘCIA TERENOWE:

(zajęcia terenowe w postaci spacerów i/lub warsztatów realizowane tylko w terenie, czas trwania 90-180 minut, cena: 10 zł/os., dla osób indywidualnych i grup do 15 osób, konieczność wcześniejszego zakupienia biletu warsztatowego w kasie MŚO, zajęcia realizowane w centrum Opola lub na wyspie Bolko).

1. „Przyrodnicza wyprawa na wyspę Bolko”

Zajęcia w formie spaceru przyrodniczego po wyspie Bolko, w celu przyjrzenia się bogactwu i różnorodności gatunkowej tego miejsca pod względem fauny i flory. Zajęcia zawierają różne formy aktywności i zabaw przyrodniczych. Realizowane od wiosny do jesieni.

2. „Woda i jej przyroda”

Zajęcia o bogactwie przyrodniczym środowisk wodnych. Zajęcia w całości przeprowadzane w terenie połączone z obserwacjami przyrodniczymi i pokazem połowu bezkręgowców wodnych. Realizowane od wiosny do jesieni, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.

3. „Tajemnice drzew i krzewów”

Zajęcia ukazujące różnorodność drzew i krzewów, sposoby ich rozpoznawania i wykorzystania. Zajęcia w pełni realizowane w terenie, w razie niepogody w wersji stacjonarnej w sali edukacyjnej Muzeum Śląska Opolskiego.

4. „Przyrodniczy obcokrajowiec”
Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej faunie i florze, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. Poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w centrum Opola.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.