Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Dożynki - Święto Plonów" - czasowa oferta edukacyjna dla Przedszkoli i Szkół

10 września 2024 Zajęcia dla grup Opole
Szanowni Nauczyciele, Opiekunowie odkryjcie wraz z uczniami tradycje dożynkowe i weźcie udział w zajęciach edukacyjnych (teoretyczno-warsztatowych), które przybliżą obyczaje związane z najważniejszym świętem rolników. Oferta realizowana do 4.10.2024

Tytuł: Dożynki - Święto Plonów
Termin: 10.09 – 04.10.2024 (wtorek-piątek, godz. 9:30 – 15:00)

Oferta skierowana do: Przedszkoli i Szkół
Prowadząca: Izabela Jasińska, Dział Edukacji Muzealnej

Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Koszt: 20 zł/os.
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego; ul. Mały Rynek 7
forografia głównego gamachu Muzeum Śląska Opolskiego, barokowy gmach pojezuickiWejście od kościoła „na Górce”, ul. Mały Rynek 7




na fotografii nowy pawilon wystawowy Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna
Wejście dla osób z niepełnosprawnościami od ul. Muzealnej



Rezerwacja terminu:
Dział Edukacji Muzealnej edukacja@muzeum.opole.pl, tel. 77 44 31 761*
*jeżeli nie odbieramy telefonu, przepraszamy prowadzimy zajęcia, napisz e-mail odezwiemy się

Opis wydarzenia:

Opis części teoretycznej: Historia i znaczenie dożynek
W części teoretycznej warsztatów Izabela Jasińska, etnografka, przybliży uczestnikom bogatą historię i znaczenie dożynek – największego w roku święta gospodarskiego, obchodzonego po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego dożynki były nazywane także Wieńcowem, od symbolicznego wieńca ze zbóż i kwiatów, oraz Okrężnem, od obyczaju obchodzenia pól po zebraniu zboża.

Opis części warsztatowej: Tworzymy prace przestrzenne
Część warsztatowa to praktyczne zajęcia, podczas których uczniowie będą mieli okazję własnoręcznie stworzyć niecodzienne ozdoby dożynkowe. Będzie to nie tylko okazja do twórczej zabawy, ale także możliwość głębszego zrozumienia i uczestnictwa w polskiej kulturze ludowej.
Każdy uczestnik będzie mógł wziąć ze sobą wykonane przez siebie dzieło jako pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia.


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.