Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oferta edukacyjna dla grup szkolnych - listopad 2023

30 listopada 2023 Zajęcia dla grup Opole
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza uczniów klas 5-8 oraz szkół średnich na niezwykłą podróż w głąb historii, aby poznać drogi do odzyskania niepodległości Polski. Nasza oferta edukacyjna "Drogi do Niepodległości" to inspirujące zajęcia, które umożliwią uczestnikom zgłębienie ważnych wydarzeń z przeszłości, a także zrozumienie roli i znaczenia patriotyzmu.

logo wydarzenia oferty edukacyjnej dla szkółWariant 1: Lekcja muzealna
Prelekcja na temat „Drogi do Niepodległości” dotyczyć będzie historii patriotyzmu. Poznamy ważne momenty historii Polski, takie jak m.in. Powstanie Śląskie, Powstanie Wielkopolskie czy walki o niepodległość w XX wieku. Po prelekcji uczestnicy przejdą na stałe ekspozycje Muzeum Śląska Opolskiego. W trakcie ich zwiedzania otrzymają karty pracy, które pomogą im utrwalić zdobytą wiedzę i odpowiedzieć na zawarte w karcie pytania dotyczące eksponatów na wystawie.

Wariant 2: Prelekcja + część warsztatowa
Po prelekcji (przebieg jak w wariacie 1) na temat „Drogi do Niepodległości”, odbędą się warsztaty plastyczne, które pozwolą wyrazić uczestnikom swoje refleksje związane z tematem prelekcji. Warsztaty będą obejmować różne techniki plastyczne.

logo wydarzenie oprowadzanie tematyczne dla grup szkolnychOferta dodatkowa: "Oprowadzanie tematyczne: Patriotyzm, czyli co?"
Dodatkowo, mamy dla Was opcję oprowadzania tematycznego, podczas którego przekroczycie próg "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku". Tutaj skupimy się na motywach patriotycznych, symbolach narodowych i przesłaniu artystów związanych z patriotyzmem. Następnie przeniesiemy się na stałą wystawę etnograficzną, aby zgłębić kulturę, tradycje i zwyczaje mieszkańców Śląska Opolskiego. Na zakończenie oprowadzenia, poznacie kluczowe wydarzenia i postaci z historii Śląska Opolskiego na stałej wystawie historycznej.Cele zajęć:
•    Poznanie ważnych momentów w historii Polski związanych z walką o niepodległość.
•    Zrozumienie roli patriotyzmu w kształtowaniu tożsamości narodowej.
•    Wyrażenie własnych myśli i uczuć związanych z tematem poprzez sztukę.
•    Zachęcenie do refleksji nad dzisiejszym znaczeniem patriotyzmu.
Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji terminów!

Prowadzący:
- część teoretyczna Dragomir Rudy, historyk,
- część warsztatowa pracownicy Działu Edukacji Muzealnej
- oprowadzanie tematyczne, historyk, przewodnik w Muzeum Śląska Opolskiego

Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7 (wejście od kościoła „na Górce”)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej [Kliknij i zobacz wejście]*
* UWAGA! ZE WZGLĘDU NA TRWAJĄCE PRACE (NA DACHU BUDYNKU) W LISTOPADZIE MOGĄ NASTĄPIĆ OGRANICZENIA W DOSTĘPIE DO WEJŚCIA, prosimy o kontakt telefoniczny.

Koszt:
Wariant 1: 10 zł/uczestnika; nauczyciel/opiekun bezpłatnie
Czas: 45 – 60 min.
Wariant 2: ( z warsztatem) - 20 zł/ uczestnik; nauczyciel/opiekun bezpłatnie
Czas: 60-90 min.
Dodatkowa opcja, oprowadzanie tematyczne: 50 zł/grupa + bilet wstępu do muzeum, bilet grupowy 5 zł/os;  nauczyciel/opiekun bezpłatnie
Czas: 60 min.

Termin: zajęcia prowadzone od wtorku do piątku w godz. 9:30 – 14:30

Rezerwacja terminu: Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761. Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl  Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.