Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Jesień” - czasowa oferta edukacyjna dla grup szkolnych i przedszkolnych

23 września 2024 Zajęcia dla grup Opole
Jesienna wycieczka do Muzeum to okazja nie tylko do nauki, ale też integracji i dobrej zabawy. Przyrodnicze zajęcia mają formę warsztatów stacjonarnych lub terenowych. W trakcie zajęć terenowych odwiedzimy Wyspę Bolko lub Park 800-lecia w Opolu, natomiast na zajęcia stacjonarne zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Śląska Opolskiego.

logo wydarzenia
Termin realizacji zajęć:
od 24 września do 29 listopada
Oferta skierowana do: Przedszkoli, Szkół Podstawowych
Wiek: 6+
Koszt: 20 zł/os.
Czas trwania zajęć: 60-90 minut.
Prowadząca: Agnieszka Mulawa, Dział Edukacji Muzealnej


Zajęcia teoretyczno-warsztatowe:

1. W świecie grzybów

Część teoretyczna:
W pierwszej, teoretycznej części zajęć poznamy kilka pospolitych gatunków grzybów, przyjrzymy się tym jadalnym oraz trującym, tym mającym kapelusze oraz tym rosnącym na drzewach. Zastanowimy się nad samym słowem „grzyb” i poznamy jego inne znaczenia.

Część warsztatowa:
Zainspirowani wiedzą zdobytą podczas części teoretycznej, w części warsztatowej przygotujemy jesienne ozdoby okienne z motywami grzybów.

2. Jeż – kolczasty zwierz

Część teoretyczna:
W pierwszej, teoretycznej części zajęć poznamy ciekawostki z życia jeża. W trakcie zajęć udzielimy odpowiedzi na pytania: Dokąd tupta nocą jeż? Czy zapada w sen zimowy? Jakiej jest wielkości? Jak zachować się gdy go spotkamy?

Część warsztatowa:
Z głowami pełnymi informacji o jeżach, w części warsztatowej przygotujemy jesienną pracę plastyczną z wizerunkiem naszego bohatera przy wykorzystaniu jesiennych liści.
-----------------------------

Zajęcia terenowe:

1. Żółty jesienny liść

Część teoretyczna:
Pierwsza część zajęć będzie miała formę przyrodniczego spaceru po opolskim Parku 800-cia, podczas którego będziemy zbierać kolorowe, jesienne liście, poznawać gatunki z jakich pochodzą oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego są tak kolorowe o tej porze roku.

Część warsztatowa:
W części praktycznej przygotujemy jesienny zielnik z zebranych wcześniej okazów liści.

2. Owocowy spacer

Część teoretyczna: 
Pierwsza część zajęć będzie miała formę przyrodniczego spaceru po Wyspie Bolko, w trakcie którego udamy się na poszukiwania jesiennych owoców na drzewach i krzewach. Porozmawiamy też o roślinach jadalnych i trujących w naszym otoczeniu. 

Część warsztatowa: 
W części praktycznej przy wykorzystaniu zebranych podczas spaceru owoców wykonamy pracę plastyczną - zaprojektujemy ubiór dla Pani Jesieni. 


Oprac. Agnieszka Mulawa




Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.