Oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych - Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny

1 lutego 2024 Zajęcia edukacyjne Góra św. Anny
Szanowni Nauczyciele, Opiekunowie zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą edukacyjną, proponowaną przez Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Zapraszamy do działu w zajęciach teoretycznych i warsztatowych.

OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM CZYNU POWSTAŃCZEGO
REZERWACJA ZAJĘĆ
e-mail: oddzial@muzeum.opole.pl

LEKCJE MUZEALNE (10 zł/os.)*
Czas trwania lekcji ok. 60 min.

Z wizytą w Muzeum.
Lekcja polecana dla dzieci w wieku przedszkolnym: 4-6 lat oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat.

„Jaki znak twój? – Orzeł Biały”. O symbolach narodowych i powstańczych.
Zajęcia polecane dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat oraz uczniów klas 4-5 szkół podstawowych.

Wojciech Korfanty – człowiek, który „oddał Śląsk Polsce”.
Lekcja polecana dla klas 4-6 i 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych..

Polsko-niemiecka walka o Górny Śląsk. Powstania śląskie 1919-1920-1921.
Lekcja polecana dla klas 6-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych

Powstania śląskie 1919–1920–1921. Różne czy takie same?
Lekcja polecana dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Do urn! Plebiscyt na Górnym Śląsku w 1921 roku.
Lekcja polecana dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Po powstaniach… Górny Śląsk w latach 1918–1922

Odzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
Lekcja polecana dla klas 6-8 szkół podstawowych.

Kształtowanie granic Polski po zakończeniu I wojny światowej
Lekcja polecana dla klas 6-8 szkół podstawowych.

Sztandar – symboliczna chorągiew.
Lekcja polecana dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Uzbrojenie – czym walczyli powstańcy śląscy.
Lekcja polecana dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

WARSZTATY (20 zł/osoba)*
Szlajfka śląska i zapaska – warsztaty malowania tkanin
Warsztaty poświęcone śląskim strojom ludowym. W ich trakcie uczestnicy poznają wygląd tradycyjnych śląskich strojów damskich i męskich, sposób ich noszenia, a także symbolikę sakralną, obrzędową i znaczenie historyczne. W drugiej części zajęć ozdabiają tzw. szlajfkę, stanowiącą część tradycyjnego nakrycia głowy śląskiej panny.
Zajęcia polecane dla osób w każdym wieku.
Czas trwania zajęć: ok. 120 min.

GRY MUZEALNE (10 zł/os.)
Gra muzealna to alternatywna forma zwiedzania wystawy stałej poświęconej powstaniom i plebiscytowi na Górnym Śląsku. Gry łączą w sobie pracę zespołową, rywalizację, naukę spostrzegawczości i kojarzenie faktów. Pozwalają zdobyć solidną dawkę wiedzy poprzez samodzielne działanie i zabawę.
Czas trwania zajęć: 60 min.

OPROWADZANIA TEMATYCZNE
Oprowadzanie po wystawie „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” (25 zł/grupa do 25 osób)
Wystawa opowiada historię Górnego Śląska w latach 1918–1922, tj. od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach. Akcentując szczególnie formy niemieckiej, a następnie polskiej pamięci uwidaczniające się w Górze św. Anny – miejscowości która dla obu stron stała się symbolem zmagań o region.
Czas trwania ok. 45 min.

Spacer historyczny po Górze św. Anny (10 zł/os.)
Góra św. Anny to niezwykle urokliwe miejsce, które zachwyca pięknem krajobrazu i intryguje bogatą historią. Podczas spaceru uczestnicy wraz z przewodnikiem odwiedzają miejsca takie jak Bazylika św. Anny, kaplice kalwaryjskie, amfiteatr skalny, Pomnik Czynu Powstańczego oraz geopark, poznając ich historię.
Czas trwania ok. 120 min.

*W cenie możliwość zwiedzenia muzeum (bez przewodnika). Nauczyciele i opiekunowie grupy są zwolnieni z opłaty.

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz