Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Odkrywcy, badacze, prehistorycy. Z dziejów archeologii na Górnym Śląsku

17 października 2024 Wystawy
Nowa wystawa prezentująca wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na Śląsku przez amatorów i profesjonalnych prehistoryków w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Przedstawia sylwetki ośmiu badaczy oraz efekty ich pracy, udokumentowane w formie fotografii, planów, rycin i zabytków. Ekspozycja obejmuje zbiory Muzeum Śląska Opolskiego oraz unikatowe artefakty wypożyczone z muzeów we Wrocławiu i Bytomiu.


„Odkrywcy, badacze, prehistorycy. Z dziejów archeologii na Górnym Śląsku” to wystawa prezentująca wyniki różnych działań zarówno archeologów-amatorów jak i prehistoryków z wykształceniem uniwersyteckim, którzy wywarli znaczny wpływ na rozwój badań archeologicznych na Śląsku w ciągu XIX i w pierwszej połowie następnego stulecia. Dokonania ośmiu z nich zostały przedstawione w krótkich biogramach. O efektach ich pracy „mówią” fotografie, plany , ryciny czy opublikowane sprawozdania, a także zabytki.


Wystawa powstała na bazie zbiorów Działu Archeologicznego naszego muzeum, w którym przechowywane są zarówno archiwalia jak i zabytki z badań archeologicznych przeprowadzonych do 1945 roku na kilkuset stanowiskach w zachodniej części Górnego Śląska. Postanowiliśmy również pokazać dwa zespoły zabytków ze zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Z wrocławskiego muzeum wypożyczyliśmy naczynia z grobu kultury łużyckiej, który został odkryty w popielowskim lesie w 1909 roku, zaś z muzeum bytomskiego m.in. elementy oporządzenia jeździeckiego znalezione w murowanej piwnicy średniowiecznego domu, na którą natrafiono w 1938 roku podczas budowy drogi Góra Św. Anny – Leśnica.

 Po raz pierwszy będziemy również prezentować w naszym muzeum, „Przedhistoryczną mapę Śląska autorstwa Juliusa Zimmermanna, która została wydana we Wrocławiu w 1878 roku i znajduje się w zbiorach wrocławskiego muzeum.

Wystawę można oglądać od 17.10-08.12.2024 r.

Sala wystaw czasowych poziom -1

Gmach główny, Mały Rynek 7

Wystawa odbywa się w ramach obchodów 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim



Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.