Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Od kramu aptecznego do apteki Z historii opolskich aptek (I poł. XVI-I poł. XX w.)

15 kwietnia 2014
Paracelsus twierdził, że cały świat jest apteką. Nawet dzisiaj, w dobie galopującej techniki, jego teza wydaje się ponadczasowa. Objazdowi uzdra­wiacze, handlarze, drogiści, kramarze-aptekariusze, alchemicy - szarlatani wiedzy tajemnej, przybywali do miast, gdzie zachwalali i sprzedawali przeróżnej maści specyfiki, później środki lecznicze. W wy­obraźni jawi się eteryczny, niekiedy wręcz metafi­zyczny, obraz aptekarza, odczytującego z księgi re­ceptury, szepcącego i mieszającego składniki.

 Na przestrzeni wieków "w kontekście historycznym" zmieniał się on jednak, by na przełomie XIX i XX w. wykwalifikowani aptekarze, kształceni w syste­mie akademickim, dołączyli do elit społecznych, ze względu na wykonywany zawód.

Opole - miasto o wielowiekowej tradycji. W kon­tekście dziejowym ważny ośrodek na trakcie han­dlowym, później siedziba władz rejencji. Wraz ze rozwojem dyspozycyjnej funkcji miasta, następo­wał wzrost demograficzny oraz coraz większe za­potrzebowanie na świadczenie usług na odpowied­nim poziomie, tak w zakresie opieki medycznej, jak i społecznej. Niewątpliwie w historii miasta swoje miejsce zapisały również apteki.

Historia opolskiego aptekarstwa rozpoczyna się od utworzenia kramu aptecznego. Pierwsze wzmianki dotyczące opolskich kramów pojawiały się w dokumentach już w XIV w. aczkolwiek han­del kramarski musiał istnieć już znacznie wcze­śniej. W jednym z trzynastu kramów sporządzano i oferowano zioła, maści oraz inne środki lecznicze. Znajdował się on przy wieży ratuszowej. Pierwszy znany opolski aptekarz  "Piotr" rozpoczął prakty­kę w 1556 r. Przywileju na prowadzenie pierwszej miejskiej apteki udzieliła mu Izabela Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Począw­szy od II poł. XVII w. Apteka Miejska konkurowała z Apteką Jezuicką. W XIX w. utworzono Aptekę pod Lwem, Aptekę pod Koroną oraz Aptekę Szpitalną przy Szpitalu św. Wojciecha, natomiast w I poł. XX w. Aptekę Germania, Aptekę Mariacką, Aptekę Eichendorffa i Aptekę Mikołaja.

dr Joanna Lusek

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.