Obrazy Tomasza Terenia „Festiwal Opolski” - zabytek czerwca

5 czerwca 2022 Zabytek miesiąca
W związku ze zbliżającym się 59. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu (zaczyna się 17 czerwca) postanowiliśmy w tym miesiącu przedstawić Państwu dwa zabytki związane z tematyką festiwalową.

Są to przedstawienia festiwalu opolskiego będące wizją nieprofesjonalnego artysty, mieszkańca Opola - Tomasza Terenia. Tomasz Tereń urodził się pod Lwowem w 1900 r., a do Opola trafił w 1949 r. Pracował fizycznie w opolskiej „Wagonówce”. Po wypadku, jakiemu uległ w pracy, zainteresował się malarstwem i tworzył pod okiem Antoniego Marcolli w opolskim Wojewódzkim Domu Kultury. Jego prace były nagradzane na wystawach plastyki amatorskiej organizowanych przez WDK w Opolu, a nawet reprezentowały Opolszczyznę na warszawskiej „Panoramie Województw” w 1974 r. Jego twórczość opisywano w następujący sposób:

„Malował głównie pejzaże, zawsze farbami olejnymi. Jego obrazy cechuje prymitywizm pełen lapidarnych uproszczeń, w których problem utrzymania poprawnych proporcji nie zaprząta nadmiernie uwagi malarza. (…) Ujmuje obrazy płaszczyznowo, zarówno w ogólnej kompozycji jak i sposobie traktowania postaci. (…) W jego pracach spotykamy kilka śmiało położonych plam barwnych w czystych nasyconych kolorach – głównie błękitu i ugru, często posuniętych niekiedy do jaskrawości i schematyzmu uproszczonego rysunku.”

„Z wielką pasją maluje np. festiwale piosenki odbywające się w Opolu, czy występy zespołów estradowych.”

Tomasz Tereń zmarł w 1984 r. w Opolu. Ostatnio w Muzeum Śląska Opolskiego publiczność mogła zobaczyć twórczość tego artysty na wystawie „Pana-Tereniowe obrazy” w 2017 r. Nasze muzeum jest właścicielem 18 jego prac, z których dwie przypominamy przy okazji prezentacji zabytku miesiąca.

MSO-E-802 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 43 cm, szer. 63 cm

MSO-E-803 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 45 cm, szer. 75 cm

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!