Nowa wystawa i zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny
29 listopada
2023
Wystawy
Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” oraz prezentację zakończonej inwestycji pn. "Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap", które nastąpi 29 listopada 2023 r. o godz. 12:00.
"Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922"
Dnia 11 listopada 1918 r. w lasach Compiègne pod Paryżem podpisano rozejm kończący pierwszą wojnę światową, największy – znany wówczas – konflikt w dziejach ludzkości. Wielka Wojna zakończyła okres „powiedeńskiego ładu” panującego w Europie od zakończenia wojen napoleońskich. Upadły trzy cesarstwa i dynastie: Romanowów, Hohenzollernów i Habsburgów. W Rosji rewolucja bolszewicka obaliła carat, a widmo komunizmu zawisło nad Europą. W listopadzie 1918 r. rewolucja wybuchła w Niemczech, zmuszając cesarza do abdykacji. Niemcy proklamowali republikę. Rozpadowi uległo cesarstwo austro-węgierskie. Upadek wielkich mocarstw sprawił, że po wojnie odrodziło się kilka europejskich państw, wśród których była także Polska.
W styczniu 1919 r. w Paryżu rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej mającej ustalić nowy ład w Europie i znacznej części świata. Wzięło w niej udział 27 państw zwycięskiej koalicji. Decydujący głos mieli jednak reprezentanci Stanów Zjednoczonych – prezydent Thomas Woodrow Wilson, Wielkiej Brytanii – premier David Lloyd George i Francji – premier Georges Clemenceau. Poza określeniem warunków pokoju z pokonanymi Niemcami do najistotniejszych problemów jakie starano się rozwiązać w trakcie obrad paryskiej konferencji należały konflikty terytorialne, w tym polsko-niemiecki spór o Górny Śląsk.
Wystawa opowiada historię Górnego Śląska w latach 1918–1922, tj. od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach. Akcentując szczególnie formy niemieckiej, a następnie polskiej pamięci uwidaczniające się w Górze św. Anny – miejscowości która dla obu stron stała się symbolem zmagań o region.Ekspozycja w przeważającej ilości opiera się na zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego. Uzupełniają ją materiały znajdujące się w zasobach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych, meldunki i rozkazy z okresu walk trzeciego powstania śląskiego, polskie i niemieckie materiały propagandowe, fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary, a także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy podsumowany zostanie także remont siedziby Muzeum w Górze św. Anny pt. "Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap", które było współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.