Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Nowa wystawa i zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

29 listopada 2023 Wystawy
Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” oraz prezentację zakończonej inwestycji pn. "Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap", które nastąpi 29 listopada 2023 r. o godz. 12:00.

"Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922"

Dnia 11 listopada 1918 r. w lasach Compiègne pod Paryżem podpisano rozejm kończący pierwszą wojnę światową, największy – znany wówczas – konflikt w dziejach ludzkości. Wielka Wojna zakończyła okres „powiedeńskiego ładu” panującego w Europie od zakończenia wojen napoleońskich. Upadły trzy cesarstwa i dynastie: Romanowów, Hohenzollernów i Habsburgów. W Rosji rewolucja bolszewicka obaliła carat, a widmo komunizmu zawisło nad Europą. W listopadzie 1918 r. rewolucja wybuchła w Niemczech, zmuszając cesarza do abdykacji. Niemcy proklamowali republikę. Rozpadowi uległo cesarstwo austro-węgierskie. Upadek wielkich mocarstw sprawił, że po wojnie odrodziło się kilka europejskich państw, wśród których była także Polska.
W styczniu 1919 r. w Paryżu rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej mającej ustalić nowy ład w Europie i znacznej części świata. Wzięło w niej udział 27 państw zwycięskiej koalicji. Decydujący głos mieli jednak reprezentanci Stanów Zjednoczonych – prezydent Thomas Woodrow Wilson, Wielkiej Brytanii – premier David Lloyd George i Francji – premier Georges Clemenceau. Poza określeniem warunków pokoju z pokonanymi Niemcami do najistotniejszych problemów jakie starano się rozwiązać w trakcie obrad paryskiej konferencji należały konflikty terytorialne, w tym polsko-niemiecki spór o Górny Śląsk.
Wystawa opowiada historię Górnego Śląska w latach 1918–1922, tj. od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach. Akcentując szczególnie formy niemieckiej, a następnie polskiej pamięci uwidaczniające się w Górze św. Anny – miejscowości która dla obu stron stała się symbolem zmagań o region.

Ekspozycja w przeważającej ilości opiera się na zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego. Uzupełniają ją materiały znajdujące się w zasobach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych, meldunki i rozkazy z okresu walk trzeciego powstania śląskiego, polskie i niemieckie materiały propagandowe, fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary, a także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców.


Podczas uroczystego otwarcia wystawy podsumowany zostanie także remont siedziby Muzeum w Górze św. Anny pt. "Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap", które było współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego. 


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.