Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Noc Kultury 2023

10 czerwca 2023 Wydarzenie
W tym roku Nocy Kultury zaplanowana została na 23 czerwca, zapraszamy do Kamienicy czynszowej i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na popołudnie i wieczór pełen wrażeń.

W programie:

 • 14.00 – 22.00 Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 – możliwość bezpłatnego zwiedzania stałej wystawy malarstwa Jana Cybisa oraz ekspozycji czasowej „Jan Cybis. Pejzaże”. Obie ekspozycje przygotowano ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, które posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa (1897-1972), wybitnego polskiego malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Na parterze Galerii prezentujemy obecnie niespełna 30 prac wykonanych techniką olejną, zaś na piętrze udostępniono ekspozycję prezentującą ważny aspekt twórczości artysty związany z pejzażem. 

 • 18.00 „Obrazy jak bukiety? Bukiety jak obrazy?" – warsztaty florystyczno-plastyczne dla młodzieży i dorosłych z cyklu „Muzeum na zielono”
  Zdaniem niektórych krytyków malarstwo Jana Cybisa i świat kwiatów łączy wiele wspólnego. Wystawę prac artysty porównywano do olbrzymiej kwiaciarni, magazynu słońca i najśmielszych zestawień kolorystycznych, a jego obrazy – do bukietów. A gdyby zadziałać odwrotnie? W części warsztatowej sprawdzimy, czy kwiaty i rośliny mogą być pomocne w odbiorze prac Cybisa –podejmiemy próbę przełożenia wizualnej warstwy wybranych obrazów na kompozycje kwiatowe w naczyniu (techniki florystyczne)
  Wstęp wolny – obowiązują zapisy:  (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
  kasa muzealna: tel. 77 44 31 754
  czas trwania: ok. 1,5 h

 •  14:00-22:00 Kamienica czynszowa przy ul. Św. Wojciecha 9 - bezpłatne zwiedzanie ekspozycji. W kamienicy prezentujemy pięć mieszkań: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi – piece kaflowe i piecyki żeliwne. Eksponowany jest również sprzęt do utrzymywania higieny. Sporym wyzwaniem było pokazanie urządzeń służących do przygotowywania potraw. Na strychu prezentowana jest wystawa dawnych sprzętów służących do prania i suszenia.


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.