Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Noc Kultury 2023

10 czerwca 2023 Wydarzenie
W tym roku Nocy Kultury zaplanowana została na 23 czerwca, zapraszamy do Kamienicy czynszowej i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na popołudnie i wieczór pełen wrażeń.

W programie:

 • 14.00 – 22.00 Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 – możliwość bezpłatnego zwiedzania stałej wystawy malarstwa Jana Cybisa oraz ekspozycji czasowej „Jan Cybis. Pejzaże”. Obie ekspozycje przygotowano ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, które posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa (1897-1972), wybitnego polskiego malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Na parterze Galerii prezentujemy obecnie niespełna 30 prac wykonanych techniką olejną, zaś na piętrze udostępniono ekspozycję prezentującą ważny aspekt twórczości artysty związany z pejzażem. 

 • 18.00 „Obrazy jak bukiety? Bukiety jak obrazy?" – warsztaty florystyczno-plastyczne dla młodzieży i dorosłych z cyklu „Muzeum na zielono”
  Zdaniem niektórych krytyków malarstwo Jana Cybisa i świat kwiatów łączy wiele wspólnego. Wystawę prac artysty porównywano do olbrzymiej kwiaciarni, magazynu słońca i najśmielszych zestawień kolorystycznych, a jego obrazy – do bukietów. A gdyby zadziałać odwrotnie? W części warsztatowej sprawdzimy, czy kwiaty i rośliny mogą być pomocne w odbiorze prac Cybisa –podejmiemy próbę przełożenia wizualnej warstwy wybranych obrazów na kompozycje kwiatowe w naczyniu (techniki florystyczne)
  Wstęp wolny – obowiązują zapisy:  (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
  kasa muzealna: tel. 77 44 31 754
  czas trwania: ok. 1,5 h

 •  14:00-22:00 Kamienica czynszowa przy ul. Św. Wojciecha 9 - bezpłatne zwiedzanie ekspozycji. W kamienicy prezentujemy pięć mieszkań: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi – piece kaflowe i piecyki żeliwne. Eksponowany jest również sprzęt do utrzymywania higieny. Sporym wyzwaniem było pokazanie urządzeń służących do przygotowywania potraw. Na strychu prezentowana jest wystawa dawnych sprzętów służących do prania i suszenia.


Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.