Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Noc Kultury 2022 - oferta Muzeum Śląska Opolskiego

20 czerwca 2022 Wydarzenie
Tegoroczna edycja opolskiej Nocy Kultury zaplanowana została na 24.06.2022 r., zapraszamy do Kamienicy czynszowej i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na popołudnie i wieczór pełen wrażeń. W programie:

Plakat Noc Kultury 24.06.2022, Opole, program wydarzeń w Muzeum Śląska Opolskiego

  • bezpłatny wstęp w godz. 14:00 - 22:00 do Kamienicy czynszowej przy ul. Św. Wojciecha 9 i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego ul. Ozimska 10

  • godz. 14:00 - 18:00 Gra edukacyjna "Ogryzek i pestka. Zero waste"
    Grę kierujemy do każdego odbiorcy niezależnie od wieku. Gospodarowanie żywnością to wciąż wyzwanie, w czasie gry poznamy dawne i współczesne metody, które uczestnicy będą mogli wykorzystać np. we własnej kuchni. Zapraszamy na smakowitą, pouczającą podróż w czasie.
    Udział bezpłatny.
    Czas trwania gry: maksymalnie 45 min
    UCZESTNICY: gra zespołowa, drużyna maksymalnie 10 osób, bez ograniczenia wiekowego.
    Rejestracja uczestników tel. 77 44 31 761 Dział Edukacji Muzealnej

  • godz. 17:00-18:50; 20:30-22:00 "Stylizowana sesja fotograficzna w Kamienicy czynszowej"
    Podróż do przeszłości, dokładnie przeniesiemy się do 1890-1920 r. w podróży pomoże nam tym razem nie wehikułu czasu tylko aparat fotograficzny.
    Jeśli lubisz bawić się swoim wizerunkiem lub kochasz klimat minionej epoki to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie.
    Muzeum zapewnia: scenografię, która najlepiej odda klimat lat 20-tych, jedno z mieszkań w Kamienicy czynszowej, najlepszego fotografa - Michał Grocholski i kostiumy prosto z garderoby Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
    Na uczestników Nocy Kultury - "Stylizowanej sesji zdjęciowej w Kamienicy czynszowej", którzy przybędą we własnych stylizacjach retro czekają upominki.
    Nie przyjmujemy rezerwacji miejsc, zapraszamy do kolejnej podróży w czasie, powrót do "komitetów kolejkowych" ;)

  • godz. 18:00 „odTWORZENIE. Martwe natury Jana Cybisa” - warsztaty malarskie dla młodzieży (12+) i dorosłych
    A może by tak być jak… Cybis? Z przedmiotów należących do Jana Cybisa spróbujemy ułożyć kompozycje, które były niegdyś dla artysty punktem wyjścia do utrwalania na płótnie „malarskich przeżyć”. Owe odtworzone martwe natury wykorzystamy podczas kolejnych etapów pracy plastycznej (technika – akryl na płótnie), która przebiegać będzie pod czujnym okiem artystki i nauczycielki malarstwa oraz rysunku, Joanny Preuhs. 
    Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa (1897-1972), wybitnego polskiego malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i 846 prac na papierze. Ciekawą i rzadko pokazywaną publiczności częścią opolskiej kolekcji są osobiste rzeczy malarza, które wiele mówią nam o Cybisie jako człowieku i artyście. Wśród tych pamiątek, których większość trafiła do Opola jako dar rodziny artysty, znajdują się m.in. przybory malarskie i przedmioty do ustawiania martwych natur. Odnaleźć możemy je na obrazach, choć – jak sam artysta podkreślał – „jabłko czy głowa, zadanie było to samo” – nie zajmował się on nigdy malarstwem pod kątem tematu. Do niektórych przedmiotów artysta wracał jednak wielokrotnie nie po to by naturalistycznie zapisać je na płótnie, lecz aby „odczuć je po malarsku”. Spotkanie rozpoczniemy krótką prelekcją o martwych naturach Cybisa, część warsztatową poprowadzi artystka i nauczycielka malarstwa i rysunku Joanna Preuhs.
    Wstęp wolny – obowiązują zapisy: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, od pon. do piątku w godz. od 7.30 do 15.00, kasa muzealna: tel. 77 44 31 754
    czas trwania: ok. 2 h

    Plakat Noc Kultury 24.06.2022











Zobacz inne aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.