Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

NOC KULTURY 2021

1 czerwca 2021 Wydarzenie
Już w ten piątek czeka nas kulturalny piątek, zapraszamy serdecznie w nasze progi i już dzisiaj zaznaczamy, że będzie ogniście!

Grafika wydarzenia

PROGRAM:

  • Galeria Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu ul. Ozimska 10
    godziny od 14.00 – 22.00


    Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej z cyklu Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa
    "Jadwiga Sawicka – malarstwo"

    18.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci - "Rzeczy (nie)istotne"
    Czym jest dla człowieka ubranie? Czy pod szatą można się ukryć lub zamaskować? Czy ubrania mogą sprawić, że czujemy się lepiej lub gorzej? Czy rzeczy, które ubieramy, mogą stanowić także rodzaj opakowania na ciało? W jakim stroju czujemy się najlepiej? Czy zakładając ubrania, stajemy się aktorami, którzy zakładają maski i odgrywają rolę? Podczas zajęć porozmawiamy o ubraniach, które wielokrotnie pojawiają się w twórczości Jadwigi Sawickiej, a w części warsztatowej białe t-shirty potraktujemy jako medium do wyrażenia własnych emocji (technika: farby do tkanin, kolaż, odbijanie z szablonów).

    wejściówki dla 10 osób do odbioru w kasie galerii MŚO bezpośrednio przed zajęciami 

    20.00 - kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Jadwiga Sawicka – malarstwo
    – kierownik Działu Sztuki Muzeum - Marta Podstawa - Boulkroune


  • Gmach główny Muzeum, wejście od schodów przy Małym Rynku
    godziny 9.30. – 22.00


    Wystawy udostępnione w budynku głównym:
    Ceramika górnośląska na Śląsku Opolskim/ze Śląska Opolskiego - wystawa stała
    Ekspozycja ta ma zwrócić uwagę zwiedzających na często bezimiennych dotąd projektantów przemysłowych związanych z naszym regionem. Część dotycząca Zakładów Porcelitu Stołowego Tułowice (następcy fabryki Schlegelmilcha) oraz związanych z nimi Lucyny i Kazimierza Kowalskich zestawiona została z obiektów pochodzących z dawnej wzorcowni zakładu, będących obecnie własnością Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach. W części prezentującej dorobek urodzonych na Śląsku Opolskim Eryki i Jana Drostów znalazła się kolekcja zakupiona we wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, która  obejmuje pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Erykę Trzewik-Drost. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła Staszic oraz dzieła unikatowe.
    Zakup kolekcji do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:
    •    dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
    •    zadanie  finansowane z budżetu Województwa Opolskiego

    100 lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku - wystawa czasowa

    Wystawa 100 lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku jest okazją do przypomnienia niezwykle ważkiego epizodu w dziejach samego Opola. Wśród fotografii uwieczniających miasto około 1920 roku znalazły się m. in. przedstawienia nieistniejącego gmachu starej rejencji przy ówczesnej Krakauerstrasse (obecnie pl. Wolności) – głównej siedziby Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Interesujące fotografie przedstawiają również Opole w dniu głosowania. Plebiscyt stanowił najważniejsze wydarzenie polityczne w mieście w 1921 roku.
     
  • Schody przy Muzeum Śląska Opolskiego / Kościół św. Wojciecha
    21.45-22.00


    SPEKTAKL OGNISTY JUBILEUSZ STOWARZYSZENIA TEATR TAŃCA I RUCHU Z OGNIEM MANTIKORA
    Spektakl Jubileuszowy „Sen Nocy Letniej” wybrany został przez mieszkańców miasta Opola spośród 5 propozycji przedstawionych wcześniej przez Stowarzyszenie. Tradycyjnie widzowie będą mogli wygodnie rozsiąść się na schodach prowadzących do kościoła.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.



Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.