Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

(nie)pokoje spektakl-oprowadzanie w Kamienicy Czynszowej

7 września 2024 Wydarzenie
BRAK WOLNYCH MIEJSC. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na spektakl, który dotyka tematyki domu, wędrówek między domami, połączeń między pokoleniami oraz szlaków wędrówek przedmiotów. Partnerem wydarzenia jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu


Jak mieszkasz?
Nie pytamy o pokoje.
Pytamy o niepokoje.
To jest historia o domu.
O codzienności.
O codziennościach.
O – w tej codzienności – urokach.
O – w tej codzienności – szaleństwie.
O – w tej codzienności – przedmiotach.
O – w tej codzienności – ciasnocie.
O ludziach.

Kiedy ostatnio pytaliście kogoś, czym dla niego jest dom? Jakie przedmioty są dla niego ważne?

Zapytaliśmy o to mieszkańców Opola i okolic. Spotkanych przypadkiem i zupełnie nieprzypadkowo. Skierowaliśmy to pytanie do tych, z którymi mieszkamy, obok których mieszkamy, których mijamy i z którymi żyjemy. Zapytaliśmy babcię, przyjaciółkę, sąsiada, przechodnia, siebie. O to, czemu ktoś się tyle razy przeprowadzał. O to, czemu nigdy się nie przeprowadził. O to, czemu tak bardzo potrzebujemy mieć dom lub o to, czemu nas tak z miejsca na miejsce gna.

Jak nam w czterech ścianach? Czy klamki pamiętają ciepło dłoni sprzed lat? Czy drzwi przechowały pamięć trzaśnięć w złości i bezszelestnych zamknięć, by nie obudzić śpiących? Pod iloma stopami uginały się deski podłogi w tej kuchni, ile krzątaniny między tymi ścianami...?

Odpowiedzi na te pytania zamieszkały w Kamienicy Czynszowej przy św. Wojciecha 9. W miejscu, które wyjątkowo zagęszcza pojęcie mieszkania, zabierając nas przy tym w wędrówkę między czasami. Wasze historie, nasze historie zamieszkały w przestrzeniach Kamienicy Czynszowej. Zapraszamy do ich wysłuchania i obejrzenia. Zapraszamy do wędrówki między historycznymi mieszkaniami, między czasami, między słowami.

Kamienica Czynszowa będzie miejscem opowieści o przedmiotach, przeprowadzkach i fenomenie przestrzeni, które zamieszkujemy. O tym, jakie rzeczy towarzyszą nam jako nieodzowne rekwizyty codziennego życia. O naszym stosunku do nich, o tym, jak z nami wędrują i o ich wędrówkach między pokoleniami.

Zapraszając na „(nie)pokoje”, zapraszamy do teatru w muzeum, do performatywnego odbioru przestrzeni wystawienniczych.

Zapraszamy od kuchni.

Zapraszamy od drzwi do drzwi.

Od serca.

Do sedna.

Do domu.

terminy spektakli:
sobota 7 września:
17.00 (zapisy od 26.08)

niedziela 8 września
15.00 (zapisy od 26.08)

Wstęp wolny, liczba miejsc bardzo ograniczona, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:
kasa w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego, tel. 77 44 31 754.

Spektakl odbywa się w Kamienicy Czynszowej przy ul. św. Wojciecha 9.
Spektakl ma formułę oprowadzania, zakłada przemieszczanie się między piętrami Kamienicy Czynszowej.

etiuda z procesu powstawania spektaklu:


występują: Emanuel Chaliński, Monika Cieloch, Patrycja Farys-Kawalec, Martyna Gajda, Eliza Jończyk, Kalina Kowcun, Anna Matczak, Mirosław Morawski, Elżbieta Stasiak

powołanie i prowadzenie grupy: Justyna Oleksy

koordynacja ze strony Muzeum Śląska Opolskiego: Patrycja Farys-Kawalec

współprowadzenie grupy: Paulina Rosianowska, Valeria Oleynikova




Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.