Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Nabór do grupy twórczej PRALNIA (dla dorosłych) - SZTALUGI, PROSCENIA, czyli Teatr idzie do Muzeum, 27 stycznia 2022, godz. 17.30

1 stycznia 2022 Wydarzenie
Ogłaszamy nabór do grupy twórczej PRALNIA. Może przeżyjemy razem katharsis? Będziemy pracować metodami teatralnymi, by ożywić muzealne przestrzenie, wprawić w ruch linie i plamy, rozszerzyć nasze wyobrażenie o potencjale muzeum i możliwościach teatru. Wprowadzimy słowo w milczące kolory, wprowadzimy ruch w zastygłe przestrzenie.

„Najpraktyczniej i najhygieniczniej jest prać bieliznę co 14 dni (…). W domu, gdzie są malutkie dzieci, pierze się codziennie. Dzień przed praniem bieliznę pogatunkować, porachować, zaciągnąć wraz z datą do książki i na całą noc namoczyć” – jak wynika z rozdziału „Oszczędne pranie bielizny” z publikacji Teodora Torosiewicza „Pranie bielizny” z 1844 r.

Takie smaczki tylko w muzeum? Takie smaczki także w teatrze.
By je połączyć – w ramach cyklu „Sztalugi, proscenia” – teatr idzie do muzeum!

TERMIN:  27 stycznia o godz. 17.30 (czwartek)
MIEJSCE:  Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Małym Rynku 7 (spotkanie w holu gmachu głównego, wejście od strony kościoła na Górce)

Na przesłuchanie należy przygotować fragment dowolnie wybranego tekstu, piosenkę lub etiudę ruchową.

Zapisy i dodatkowe informacje pod adresem prowadzącej – Justyny Oleksy edukacja@teatropole.pl, a także Patrycja Farys-Kawalec sztuka@muzeum.opole.pl

-------------------
prowadząca: Justyna Oleksy
animatorka kultury w Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego
w Opolu. Założycielka Teatru Czterech, który w duchu połączenia sztuk plastycznych
i performatywnych tworzy spektakle wśród obrazów i rzeźb. Prowokuje zachowania twórcze. Integruje w duchu kreatywności. Twórczyni autorskich warsztatów i spektakli. Rozmiłowana w żywiole słowa, jego przemian i możliwości. Absolwentka filologii polskiej (specjalizacja: sztuki widowiskowe) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (specjalizacja creative writing). Zawodowo związana z edukacją, prowadzi wykłady, warsztaty oraz oprowadzania dla różnych grup wiekowych z zakresu zagadnień związanych ze sztuką współczesną oraz ekspresją sceniczną. We współpracy z wieloma instytucjami kultury (m.in. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze, Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, Teatr Miejski w Gliwicach, Fundacja In Situ w Sokołowsku) podejmuje i prowokuje współpracę w obrębie słowa i teatru, działań wywiedzionych z energii dźwięku
i ruchu.

Dodatkowe informacje: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, tel. 77 44 31 762


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.